وب نوشت های عباسعلی غلامی
نویسندگان
تبادل لوگو
::پایگاه اطلاع رسانی عباسعلی غلامی::

خداوند بزرگ به یكى از پیامبرانش چنین فرمود:

فردا هنگامى كه صبحگان بر تو دمید، با نخستین چیزى كه رو به ‏روى شدى، آن را بخور و دومین چیز را پنهان كن و سومى را بپذیر و ازآن استقبال كن و چهارمى را مأیوس نكن و از پنجمى بگریز!

آن پیامبر، وقتى شب را به صبح رساند، حركت كرد كه با كوهى بزرگ و سیاه روبه‏رو شد؛ پس ایستاد و گفت: پروردگارم به من دستور داده كه این كوه را بخورم؛ سپس حیران و سرگردان ماند و به وجدان خود مراجعه كرد و گفت: پروردگار بزرگ و با عظمت، فرمانى را كه توان انجام آن را نداشته باشم، به من نمى‏دهد؛ پس به طرف آن كوه، بزرگ سیاه به راه افتاد؛ تا آن را بخورد. هنگامى كه به آن نزدیك شد، آن كوه كوچك شد و وقتى به آن كوه رسید، كوه را به اندازه لقمه‏اى یافت و آن را خورد و حس كرد كه آن لقمه، لذیذترین چیزى بود كه تاكنون خورده است.

پس از آن، حركت كرد و با دومین چیزى كه روبه‏رو شد، تشتى از طلا بود. با خود گفت: خداوند، فرمان داد كه با دومین چیزى كه برخورد كردم، آن را پنهان كنم. از این رو، جایى را حفر كرد و تشت طلا را داخل آن گذاشت و روى آن خاك ریخت.

بعد از حركت، متوجه شد كه تشت آشكار شده است. با خود گفت: من فرمان پروردگارم را انجام دادم. از این رو، از آن جا گذشت. در این هنگام، پرنده‏اى را دید كه پشت سر آن، صیادى در حركت است.

پرنده تا آن پیامبر را دید، به دور او چرخید. پیامبر خدا با خود گفت: پروردگارم به من دستور داده كه سومین چیزى راكه دیدم، از آن استقبال كنم. از این رو، آستین خود را باز كرد و آن پرنده، داخل آستین او شد.

صیاد رو به پیامبر كرد و گفت: شكار مرا گرفتى؛ در صورتى كه من چند روز بود كه دنبال آن بودم تا آن را شكار كنم.

در این هنگام، پیامبر خدا با خود گفت: پروردگار بزرگم به من فرموده كه چهارمین موجود را كه دیدم، او را مأیوس نكنم؛ از این رو، قطعه‏اى از ران آن پرنده را كند و به آن شكارچى داد و از آن جا هم گذشت. هنگامى كه از او دور شد، با تكه گوشتى بد بو و گندیده رو به رو شد و با خود گفت: پروردگارم به من امر فرمود كه از پنجمین موجود، فرار كنم. از این رو، از آن فرار كرد و بازگشت. پس از آن در خواب دید كه به او گفته شد: اكنون تو مأموریت‏هاى الهى خود را انجام دادى؛ حال آیا مى‏دانى آنها چه چیزهایى بودند؟ پیامبر خدا فرمود: نه، نمى‏دانم.

در پاسخ او، چنین گفته شد:

اما كوهى را كه همانند لقمه‏اى شد و آن را فرو بردى، غضب و خشم بود؛ چون انسان وقتى خشمگین شود، به خاطر بزرگى خشم، خود را نمى‏بیند و ارزش و عظمت و بزرگى خود را - كه خلیفه الهى است - نمى‏شناسد؛ ولى هنگامى كه خود را حفظ كرد و قدر خود را شناخت و خشم خود را فرو برد، عاقبت آن، همانند لقمه لذیذى مى‏شود كه آن را خورده است و اما تشت طلا، آن عمل و كار شایسته‏اى است كه انسان آن را انجام مى‏دهد و آن را از دیگران پنهان مى‏كند؛ ولى خداوند متعال، اصرار دارد كه آن را آشكار كند؛ تا شخص را با آن، زیبا نشان دهد و علاوه بر آن، به آن پاداش اخروى مى‏دهد.

اما پرنده، پس آن مردى است كه تو را نصیحت مى‏كند؛ پس باید از او استقبال كنى و نصیحت او را بپذیرى و اما صیاد، مردى است كه پیش تو مى‏آید و نیازى دارد - كه تو توان برآوردن نیاز او را دارى - پس تا مى‏توانى، او را مأیوس نكن و اما گوشت بد بو و گندیده، آن، غیبت برادر مؤمن است كه باید از آن فرار كنى.
طبقه بندی: مطالب پند آموز، 
[ سه شنبه 14 تیر 1390 ] [ 11:22 ب.ظ ] [ عباسعلی غلامی ]

درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم

ما گرفتار هوا و هوسیم *** همه خو کرده به دام و قفسیم

گر رخ دوست همان قبله بُوَد *** ما به دنبالِ وصال چه کسیم؟

این همه بند، که بر پا زده ایم *** ره نپوییم و به جایى نرسیم

وقتی که تصمیم به راه اندازی وبلاگ گرفتم، احساسم این بود که حرف هایی برای گفتن است. از تجربیات،فعالیت هایم، تفکراتم و دغدغه هایی که همیشه با من هستند، از وضع نابسامان شهرستانم (شاهرود)، از کم توجهی، عدم توسعه یافتگی، نابسامانی های موجود و بازی نگرفتن موثرین، دلسوزان، جوانان و شایسته سالاران خواهم نوشت.
اگر فرصتی شد و عمری باقی بود در خصوص علل و عوامل نابسامانی ها و چگونگی رفع آن سخن خواهم گفت.

امیدوارم دلسوزان جامعه ام، در راستا با اندیشیدن تدبیر درست مرا یاری کنند.
t
آمار سایت
 بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : 227 نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
http://adlafarin.com/oics/logo.gif


قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

download

وب نوشت های عباسعلی غلامی - پنج دستور خداوند بزرگ به یكى از پیامبرانش - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta http-equiv= وب نوشت های عباسعلی غلامی - پنج دستور خداوند بزرگ به یكى از پیامبرانش - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta name=a href=
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic