تبلیغات
وب نوشت های عباسعلی غلامی

وب نوشت های عباسعلی غلامی
نویسندگان
تبادل لوگو
::پایگاه اطلاع رسانی عباسعلی غلامی::


بر همه ی اهل علم و دانش واضح و روشن است، وجود شفافیت در رسالت دانشگاه به عنوان یک اصل بنیادی است. زیرا این دانشگاه ها هستند که با تعلیم و تربیت افراد در رشته های مختلف تحصیلی، سیستم پاسخگوئی را در جامعه پایه گذاری و ساماندهی می کنند.

به عبارت دیگر مفهومی که بهتر از سایر مفاهیم تفاوت میان دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی با دیگر سازمان ها و موسسات را بیان می کند، اداره کردن است. این واژه به اشکال مختلفی در کنار تعابیری همچون ساختار، روابط قانونی، الگوهای اقتدار و صلاحیت، حقوق، مسئولیت و فرآیند تصمیم گیری مورد بحث قرار گرفته است.

سیستم اداره کردن در دانشگاهها پاسخ به انتظارات جامعه است و اگر نحوه ی اداره کردن، پاسخ به انتظارات جامعه نباشد، چه کسی مسئول است؟

برای درک این واقعیت که دانشگاه ها بالاخص دانشگاه آزاد به چه میزان پاسخگو می باشند و به چه میزان سیستم پاسخگوئی را ترویج می دهند، باید ماموریت و عملکرد آنها را مورد بررسی قرار داد.

در سازمانهای تجاری و بنگاه های اقتصادی همواره یک واحد اندازه گیری عملکرد وجود دارد که میزان درآمد را نسبت به سرمایه، اندازه گیری می نماید. در این سازمانها، به دلیل اینکه سود دهی، هم هدف و هم مقیاس اندازه گیری عملکرد است، بنابراین فعالیت بر مبنای سودی که به آن رسیده محاسبه می شود، و این ارتباط بین عملکرد و سود در سازمانهای تجاری به سیستمی جهت مشخص کردن مسئولیت، اندازه گیری هزینه ها، تهیه گزارش ها و تحلیل ادواری تبدیل می شود. با توجه به این موارد به وضوح می توان گفت ماموریت یک سازمان تجاری عبارت است از پول در آوردن.

اما این سخن محتوای حقیقتی پنهان است که در سیستم های دانشگاهی بویژه دانشگاه آزاد که محور بحث در این مقاله می باشد رسوخ نموده است و بر این اساس فعالیت ها و برنامه های مدیریت به سمت ماموریت جدید یعنی پول در آوردن هدایت می شود. در صورتی که شاخصی همچون پول که در سازمانهای تجاری وجود دارد در آموزش عالی و دانشگاهها وجود ندارد و حتی هیچ هدفی هم در دانشگاهها یافت نمی شود که با پول قابل مقایسه باشد.

آیا تربیت دانشجویان آزاد منش و آزاد اندیش و یا حتی درصد کسانی که به واسطه تحصیل در دانشگاه در فعالیت های اجتماعی مشارکت دارند را می توان با پول مقایسه کرد؟

به راستی آیا باید عملکرد دانشگاه آزاد را بر اساس آنچه که در قرارنامه مالی مِی آید، ارزیابی کرد؟ یا آنچه که ترازنامه آموزشی در بر می گیرد؟

دستیابی به هدف ارتقاء دانش و نوع فعالیت هایی که در این مسیر انجام می شود جنبه ی کیفی دارند و به وضوح قابل اندازه گیری در ترازنامه آموزشی نیست و این عدم وضوح بین هدف ارتقاء دانش و هماهنگی های مدیریت که برای تحقق اهداف نیاز است، خلائی ایجاد می کند که آن را پول در آوردن می پوشاند.

اینگونه می شود که فقدان شفافیت درباره اهداف آموزشی و ماموریت دانشگاهها واجد تاثیرات مهم بر دانشگاه و جامعه می گردد.

وقتی دانشگاه بدون در نظر گرفتن هدف نهایی و رسالت، پذیرش بیشتر تعداد دانشجو را مرکز توجه قرار می دهد، طبیعتا به همان میزان به فضای فیزیکی، وسایل، قسمتهای بیشتر و کارکنان بیشتر نیاز دارد و برای دستیابی به این موارد به منابع درآمدی بیشتر و پول بیشتر نیاز دارد و این اولین مرحله ای است که دانشگاه رسالت خود را تغییر می دهد.

آیا هدف ارتقاء دانش با شاخصی همچون پذیرش بیش از حد تعداد دانشجویان در مقطع تحصیلات تکمیلی تحقق می یابد؟ آنهم در حالی پذیرش تعداد بسیار زیاد دانشجو صورت می گیرد که حتی دانشگاه برای آینده نزدیک ( دوسال آینده ) که انجام کار تحقیقاتی دانشجویان ضرورت می یابد، هیچ برنامه ای را از قبل، تنظیم و تدوین ننموده است.

وضعیت دانشگاه آزاد بالاخص دانشگاه آزاد شاهرود، خاصا در مقطع تحصیلات تکمیلی اگر نگوئیم یک فاجعه باید بر میزان بالای آسیب پذیری تاکید نمائیم، چرا که مصداق عینی یک تجارتخانه با هدف سود آوری را جهت دانشگاه تداعی می کند.

آیا گسترش کار های عمرانی می تواند دانشجویان توانمند، فعال و خلاق را تربیت کند یا جذب اساتید مرشد و فرهیخته؟ انجام کارهای پژوهشی پرباری که بتواند مشکلات جامعه را بر طرف نماید و محتوای غنی کتبی که در این دانشگاه به چاپ رسیده است کدام است؟

براستی هدف نهایی دانشگاه چیست؟

آیا به صواب است که دانشجویان مقطع تحصیلات تکمیلی جهت پیدا نمودن یک استاد راهنما و استاد مشاور بارها مسیر دانشگاه تا منزل را بپیمایند و با دری بسته مواجه شوند؟

آیا هزینه های تحمیلی بر این بخش با ارائه ی پروژه های بعضا بی خاصیت که ناشی از نبود ساز و کار و برنامه در جهت رشد و پیشرفت علمی می باشد امروز افتخار دانشگاهها و مراکز علمی می تواند باشد؟

آیا بستن فایل دانشجو بدلیل عدم پرداخت شهریه و جزئی ترین بدهکاری دال بر ذلالت دانشگاه آزاد در بحث مالی ندارد؟

آیا در دانشگاهی که امروز اهدافش خواسته و یا ناخواسته از اهداف آموزشی به تجارت پیشگی منحرف گردیده است، مدیریت ارشدش می تواند به جای مدیریت مالی در جهت مدیریت آموزشی گامی مثبت و موثر بردارد؟

در پایان مطلب را با نظرات گراس و گرامشی در کتابی تحت عنوان "تغییرات در سازمانهای آموزشی" بپایان می رسانم. باشد که متولیان امر چه در دانشگاههای کشور و چه در دانشگاه آزاد شاهرود موضوع را مورد مداقه قرار داده و آسیب ها را تبدیل به فرصت نمایند.

گراس و گرامشی می نویسند وقتی که دانشگاهها و مراکز آموزش عالی دارای قسمتهای بیشتری می شوند، در واقع به دیگر سیستم های اجتماعی متصل می گردند و لزوما وضوح بیشتری نمی یابند، بلکه به منبعی  جهت فشارهای روحی و تعارض تبدیل می شوند. البته مساله اصلی این نیست که دانشگاه نمی تواند اهداف خود را تشخیص دهد و یا تعریف کند بلکه مشکل این است که همزمان چندین هدف متعارض را انتخاب کرده اند.
طبقه بندی: عدم توسعه یافتگی شهرستان و چالش ها، 
[ یکشنبه 3 دی 1391 ] [ 08:56 ب.ظ ] [ عباسعلی غلامی ]

درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم

ما گرفتار هوا و هوسیم *** همه خو کرده به دام و قفسیم

گر رخ دوست همان قبله بُوَد *** ما به دنبالِ وصال چه کسیم؟

این همه بند، که بر پا زده ایم *** ره نپوییم و به جایى نرسیم

وقتی که تصمیم به راه اندازی وبلاگ گرفتم، احساسم این بود که حرف هایی برای گفتن است. از تجربیات،فعالیت هایم، تفکراتم و دغدغه هایی که همیشه با من هستند، از وضع نابسامان شهرستانم (شاهرود)، از کم توجهی، عدم توسعه یافتگی، نابسامانی های موجود و بازی نگرفتن موثرین، دلسوزان، جوانان و شایسته سالاران خواهم نوشت.
اگر فرصتی شد و عمری باقی بود در خصوص علل و عوامل نابسامانی ها و چگونگی رفع آن سخن خواهم گفت.

امیدوارم دلسوزان جامعه ام، در راستا با اندیشیدن تدبیر درست مرا یاری کنند.
t
آمار سایت
 بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : 227 نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
http://adlafarin.com/oics/logo.gif


قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

download

وب نوشت های عباسعلی غلامی - خداحافظی دانشگاه آزاد با ترازنامه آموزشی - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta http-equiv= وب نوشت های عباسعلی غلامی - خداحافظی دانشگاه آزاد با ترازنامه آموزشی - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta name=a href=