تبلیغات
وب نوشت های عباسعلی غلامی

وب نوشت های عباسعلی غلامی
نویسندگان
تبادل لوگو
::پایگاه اطلاع رسانی عباسعلی غلامی::

رویکرد شعاری و هنر جمله سازی پدیده ای است که متاسفانه امروز گریبانگیر مسئولین، دولت مردان و هر آن کس که به نوعی عنوانی را یدک می کشد و تریبونی در دست دارد، گردیده است. از شهید چمران پرسیدند تعهد بهتر است یا تخصص؟ فرمود: می گویند تقوا از تخصص لازم تر است، آن را می پذیرم، اما می گویم آن کس که تخصص ندارد و کاری را می پذیرد، بی تقوا است. مدت های مدیدی است طرح های  راهبردی، حمایتی برای رونق گرفتن تولید ملی و یا بعبارتی چگونگی گذر از تنگناهای اقتصادی، فرهنگی و ... از سوی رهبر معظم انقلاب تدوین و در مقاطع خاص بالاخص در ابتدای هر سال در پیام نوروزی ارائه می گردد. از جمله سال "تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی" اقتصاد مقاومتی و ... .


اما انصافا در جهت عملیاتی سازی این سیاست ها، برنامه ریزی و تلاش جدی بعمل آمده و یا می آید؟ یا اینکه تریبون داران و بر مسند نشینان و بعضا رسانه ها بی درنگ هنر جمله سازی خود را به رخ می کشند؟ هزاران جمله خبری پیرامون یک سیاست اعلام شده تولید نموده و بعضا در و دیوار را مزین به جملات خبری تولید شده می نمایند. گویی سیاست های اعلام شده ای که باید رویکرد عملی مسئولان را در جهت پیشبرد اهداف ملی و محلی در پی داشته باشد، برای تعریف و جمله سازی ایجاد شده است. شهرستان شاهرود از جمله شهرستان هائی است که مسئولین دولتی و حکومتی آن در تولید جمله های خبری نقش پر رنگی را ایفا می نمایند و عمدتا به جای عملیاتی کردن سیاست های اعلامی، گرفتار شعار زدگی هستند. نه تنها حرمت راهبردهای ارائه شده از ناحیه ی رهبری را پاس نمی دارند،  بلکه با عملکرد بعضا خنثی و خلاصه کردن آن در قالب چند جمله بعضا خبری، در حقیقت بی هنری خویش را در اداره جامعه به اثبات می رسانند و از طرفی ظلمی در حق رهبری نظام و ملت همراه روا می دارند.

به این جمله های خبری دقت کنید:

·         "تولید ملی" تعبیر دیگری از "جهاد اقتصادی" است.

·         رونق تولید ملی در سایه جهاد اقتصادی امکان‌پذیر است.

·         "تولید ملی" نباید در بیلبوردها باقی بماند.

·         استقلال کشور در گرو حمایت از تولید ملی است.

·         جهاد عظیم اقتصادی با محوریت تقویت تولید ملی تداوم می‌یابد.

·          گسترش تعاونی‌ها اولویت سال تولید ملی است.

·         حمایت از تولید ملی استمرار جهاد اقتصادی است.

·         تولید ملی با ارتقای کیفیت توسعه می‌یابد.

·          فزونی تولید ملی بستر اشتغال مولد است.

·         رونق تولید ملی منجر به اشتغالزایی می‌‌‌شود.

·         افزایش تولید ملی موجب تحقق اهداف سند اشتغال کشور می‌شود.

·         مجاهدت فعالان عرصه کار و تولید و تلاش در تولید ملی یک ضرورت است.

·         نهادهای فرهنگی تولید ملی را نهادینه کنند.

·         تولید ملی معضلات اجتماعی را سامان می‌دهد.

·         اقتصاد مقاومتی با سبك زندگی و الگوی مصرف نسبت حقیقی دارد.

·         باید فعالیت و اجتماع روحانیت در مسأله اقتصاد مقاومتی معطوف به سبك زندگی اسلامی باشد.

نباید بین اقتصاد مقاومتی و انتخابات تفكیك قائل شد و دشمن تمام تلاش خود را بر موضوع تحریم‌ها متمركز كرده و امیدوار است با این فشارها، محاسبات مردم دچار خدشه شده و نتایج انتخاب مردم به سوی غرب گرایش داشته باشد.

غرض از طرح موضوع این است که سال حمایت از تولید ملی و سرمایه ایرانی رو به پایان و موضوع اقتصاد مقاومتی هم بازار گرم تریبون داران و مسولان دولتی و حکومتی است. اکنون زمان آن است که مسئولان در دهه مبارک فجر بیلان کاری ارائه و بفرمایند هر کدام در حوزه مسئولیتی خود چه اهدافی را دنبال نموده و موفقیت آنان به چه میزان بوده است. و چه برنامه ریزی برای اقتصاد مقاومتی دارند و چه طرح هایی را برای این رویکرد اقتصادی مورد نیاز طراحی کرده اند.

آیا به جا نیست رسانه ها  و سایت های خبری به جای پر کردن صفحات رسانه های خود از توصیف و تعریف تولید ملی و انتشار جمله های خبری، مسئولان و متولیان را به انجام و پیشبرد سیاست های اعلامی تشویق کرده و از آنان برای افکار عمومی پاسخ بخواهند؟

آیا جمله سازی هایی با مفهوم های بیان شده، دردی از مشکلات جامعه را دوا خواهد کرد؟ آیا جمله تاکیدی "باید چنین شود و چنان شود" راهگشاست؟ عملیاتی نمودن طرح اقتصاد مقاومتی نیازمند فرهنگ سازی و روشنگری آحاد جامعه است. آیا تا کنون اقدام بایسته و شایسته ای در این خصوص بعمل آمده است؟ یا اینکه این طرح نیز همانند دیگر طرح ها که در دام جمله سازی گرفتار آمد دچار خواهد گردید؟ در سال تولید ملی در شهرستان شاهرود اقدامی تاثیرگذار را شاهد نبودیم. امیدواریم در موضوع اقتصاد مقاومتی گرفتار جمله سازی و شعارزدگی نشویم. متاسفانه ضرب المثل بزک نمیر بهار میاد خربزه و خیار میاد، در این شهرستان به عینه مصداق دارد. چرا که دائما تحقق وعده وعیدها به دهه ی فجر و هفته دولت حواله می گردد. دهه فجر به نیمه رسید خبری از افتتاح و یا اجرای پروژه های کاهنده تب بیکاری نشد. حواله دادن مردم به شهریور ماه و هفته دولت در دستور کار قرار گرفت. کسی نیست از کسانی که تمامی آرزوهایشان به یمن حضور پر برکتشان در این دیار برآورده شده است، بپرسند آیا آرزوها و امید مردم نیز برآورده شده است؟ آیا برای شما آرزوهای بر باد رفته جوانان این دیار اهمیتی دارد؟ آیا در سال آتی نخواهید گفت این دولت تازه شکل گرفته، انشاء الله به شاهرود نگاه ویژه خواهد شد.

آورده اند که:

روزی حاکم شهری در حال رتق و فتق امور بود که ناگهان دید پسر ارشدش با تعجب بسیار نزد او آمد و گفت: پدر جان چند روزی است سوالی در ذهنم نقش بسته است که مرا شب و روز به خود مشغول کرده.

حاکم گفت: جانم به فدایت فرزندم، سوالت چیست که این گونه تو را پریشان حال بنموده است؟

پسر: ای پدر چگونه است که تمام حاکمان این بلاد بیش از 5 یا 6 سال نتوانسته اند بر این تخت قدرت تکیه زنند ولی شما سال های سال است که بدون هیچ لرزشی، محکم، بر روی این تخت حکم فرمایی می کنید؟

حاکم: پسرم، راز خود را برای تو برملا می کنم ولی باید قول دهی که به جز برای فرزند ارشدت، آن را برای هیچ بنی بشری بازگو نکنی.

پسر: پدر به شرافتم قسم که بر قولی که به تو می دهم تا سر حد مرگ پایبندم.

حاکم: راز موفقیت من این است که مردم را با وعده های پوچ و دراز مدت سرگرم  می کنم ولی در انتها بر هیچ کدام از آنها جامه ی عمل نمی پوشانم.
طبقه بندی: عدم توسعه یافتگی شهرستان و چالش ها، 
[ سه شنبه 17 بهمن 1391 ] [ 10:40 ب.ظ ] [ عباسعلی غلامی ]

درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم

ما گرفتار هوا و هوسیم *** همه خو کرده به دام و قفسیم

گر رخ دوست همان قبله بُوَد *** ما به دنبالِ وصال چه کسیم؟

این همه بند، که بر پا زده ایم *** ره نپوییم و به جایى نرسیم

وقتی که تصمیم به راه اندازی وبلاگ گرفتم، احساسم این بود که حرف هایی برای گفتن است. از تجربیات،فعالیت هایم، تفکراتم و دغدغه هایی که همیشه با من هستند، از وضع نابسامان شهرستانم (شاهرود)، از کم توجهی، عدم توسعه یافتگی، نابسامانی های موجود و بازی نگرفتن موثرین، دلسوزان، جوانان و شایسته سالاران خواهم نوشت.
اگر فرصتی شد و عمری باقی بود در خصوص علل و عوامل نابسامانی ها و چگونگی رفع آن سخن خواهم گفت.

امیدوارم دلسوزان جامعه ام، در راستا با اندیشیدن تدبیر درست مرا یاری کنند.
t
آمار سایت
 بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : 227 نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
http://adlafarin.com/oics/logo.gif


قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

download

وب نوشت های عباسعلی غلامی - بزک نمیر بهار میاد خربزه و خیار میاد - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta http-equiv= وب نوشت های عباسعلی غلامی - بزک نمیر بهار میاد خربزه و خیار میاد - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta name=a href=