تبلیغات
وب نوشت های عباسعلی غلامی

وب نوشت های عباسعلی غلامی
نویسندگان
تبادل لوگو
::پایگاه اطلاع رسانی عباسعلی غلامی::

زمان ثبت نام چهارمین دوره ی انتخابات شورای شهر به فرجام رسید و بنابر اعلام فرماندار شهرستان در شهر شاهرود یکصد و یازده نفر داوطلب شده اند که از این تعداد 100 نفر مرد و 11 نفر را بانوان تشکیل می دهند که اگر تعدادی از آنها رد صلاحیت نشوند و یا منصرف از انجام فعالیت انتخابی نگردند پروسه انتخابات یازده عضو اصلی و پنج عضو علی البدل شورای شهر شاهرود را به انجام خواهند رساند که در نوع خود از نظر تعداد کاندیداها بویژه کاندیداهای زن بی سابقه خواهد بود. اما آنچه که برای بنده به عنوان یک شهروند مهم می باشد و مرا وا می دارد تحلیل جامعی از موضوع انتخابات ارائه دهم و یا بر مبنای آن خود را برای مشارکت در انتخاباتی خوب و با شور آماده نمایم، این است که مگر چه خبر است که این همه توان آن را در خود یافته اند که داوطلب انتخابات شده و با معرفی خود به عنوان فردی که ظرفیت و قابلیت انجام مسئولیت عضویت در شورا را دارد، بفرمایند که مردم مرا انتخاب نمایید که من شایسته و لایق این کار و مسئولیت می باشم!!

بنده فکر نمی کنم تمام این بزرگواران با یک قطعیت علمی در شناخت خود و توانمندی هایی که دارند آمده باشند تا خود را بعنوان داوطلب معرفی کنند بلکه در پیدایش این ذهنیت که من هم می توانم عضو شورا و یا کاندیدای عضویت در شورا باشم، یک امر بسیار مهمی نهفته است و آن اینکه افراد حاضر در شوراهای گذشته مخصوصا در شورای فعلی با اقدامات نامتعارفی که داشته اند این ذهنیت را در مردم ایجاد نموده اند که بگویند اگر شورا شورا که می گویند این است که این دوستان به انجام وظایف آن مبادرت ورزیده اند و نتایجی است که آنها در طی سال ها عضویت در شورا بدست آورده اند، من فکر نمی کنم که نتوانم از عهده آن بربیایم و این ذهنیت از آنجا ناشی شده است که دوستان عضو در شوراهای گذشته و شورای فعلی از دو موضوع عمده غافل شده اند و یا خدای ناکرده به عمد به آن بی توجهی کرده اند که این دو موضوع عبارتند از:

1- کار خارق العاده و محسوسی ارائه نداده اند.

بدون شک اگر بخواهیم عملکردی که اعضای شوراهای اسلامی شهر شاهرود در سه دوره گذشته داشته اند، مخصوصا دوره اخیر را با فلسفه انتخاب نمایندگانی از سوی مردم که طبیعتا برای انجام بهترین کارها صورت می گیرد منطبق نماییم، در خواهیم یافت که نه تنها این افراد نتوانسته اند عمل و فعالیتی مطابق انتظار بلکه حتی کاری مصادف با این نکته که اگر امور را به امان خدا می سپردیم تا خود به خود به انجام رسند، صورت نداده اند. بلکه سطح انجام کار آن چنان پایین آمده که مردم به این باور و احساس رسیده اندکه اگر بسط شورا را برچینند و کار را طبق روال سابق به انجام برسانند، بسیار بهتر از شرایطی می باشد که مردم امید خود را به شورا ببندند. در پیدایش چنین داوری و قضاوتی مطمئنا می توان مواردی از اشکلات و یا ضعف های فرهنگی و بی توجهی و یا انحراف از اصول مرتبط با انتخاب و گزینش اعضاء شورا و عملکرد آنها را موثر دانست. که به برخی از آنها اشاره می نمایم.

الف- برای ما حلاجی و مشخص نگردیده که در انتخاب اعضای شورای شهر باید کاندیداها و یا اعضا از چه تخصص ها و شاخص و ملاک هایی برخوردار باشند و برای درست انجام شدن وظایف مورد نظر و یا تحقق اهداف قانونی شورا نمایندگان و یا اعضای شورا باید دارای چه تخصص و یا دانش فنی باشند و این امر باعث شده که مردم فکر بکنندکه هر کسی می تواند برای عضویت در شورا مفید باشد و از این روی به هر کسی رای می دهند و یا هر کسی با هر تخصصی می تواند خودش را کاندیدا نماید و این ضعفی ساختاری می باشد که می باید با نهادینه نمودن برخی از مولفه های فرهنگی در فرهنگ عمومی برطرف گردد.

ب- ما هنوز به این واقعیت یقین حاصل نکرده ایم که اعضای شورا برای کار و خدمت به ما انتخاب می شوند.

نمی دانم که آیا نوع برخورد و رفتار اعضای شورا را در ایام قبل و بعد از انتخابات با هم مقایسه کرده اید یا نه؟ اما اگر فرصت این مقاسیه را برای خود فراهم نیاورده اید، می توانم در یک شمای بسیار ساده بگویم که آنها قبل از انتخابات دنبال مردم می دوند و بعد از انتخابات حتی اگر مردم دنبال آنها هم بدوند، موفق به دیدن آنها نمی شوند. زیرا که نه در مقابل چشم مردم حاضر می شوند و نه تلفنشان در دسترس می باشد که بشود با آنها ارتباط برقرار نمود و این از آن جهت است که مردم با رای خودشان برای خودشان آقا بالاسر انتخاب می نمایند.

ج- نماینده خود را ملزم به پاسخ گویی نمی داند و مردم هم اساسا سوالی برایشان پیش نمی آید تا سوالی بکنند.

متاسفانه طولانی بودن تکریم و تعظیم اجازه نمی دهد که کسی حال آن را داشته باشد که در برابر نماینده و یا والی حرفی بزند و از طرفی چون ابزاری همانند استیضاح و یا اعلام عدم کفایت عضو و یا نماینده در طول مسئولیت چهار ساله در قانون پیش بینی نشده است، نماینده خود را ملزم به اینکه برای مردم توضیح دهد که در مدت ماموریتش برای مردم چکارکرده است، نمی داند و از این روست که نماینده چون رای گرفت مردم زمانی می فهمند که دوره نمایندگیش تمام شده که انتخابات دیگری آمده و باز مجبورندکه به پای صندوق های رای بروند. باور ندارید به این شش سال حضور نمایندگان فعلی مردم در شورا دقت کنید و از خودتان بپرسیدکه اینها برای شما چکارکرده اند؟ آیا جوابی خواهید داشت و یا حتی اگر از خود آنها بپرسید که آیا برای حفظ آبرو هم که شده کاری کرده اند و در این حالت آیا آنها حرفی برای گفتن خواهند داشت؟ مطمئنم که نه ما حرفی خواهیم داشت و نه آنان خود را ملزم خواهند یافت که برای ارتقاء فهم ما از آنچه که انجام داده اند و یا باید انجام می دادند و بنا بدلایلی نتوانسته اند پاسخی روشن بدهند. هر چند که خود آنها هم دقیقا نمی دانسته اند و یا نمی دانندکه چه باید می کردند و یا چه محصولی را تولید می کرده اندکه نکرده اند!!

2- اساسا دنبال برنامه و یا طرح لازم الاجرا برای توسعه شهر نبوده اند.

دوستان اگر روند پیشرفت و یا توسعه در امکانات شهرهای مختلف کشور را دنبال نمایند، متوجه این واقعیت خواهند شد که همه شهرهای کوچک و بزرگ، رشد قارچ گونه ای داشته اند اما در شهر شاهرود بدلیل اینکه مسئولان مدیریت شهری از شورا و شهرداری نه می دانسته اند تعریف علمی از شهر چیست و نه برای ارائه چنین تعریفی تلاش نموده اند، کارها به بن بست رسیده است. بن بستی که داد همه را، حتی مسئولان ارشد شهرستانی را در آورده است.

مشخص است که در نبود تعریف از شهر، جانمایی امکاناتی که باید محقق گردد ممکن نشده و امروز که کارها به بن بست رسیده است نه دولت می تواند نیازمندی های آتی شهروندان را تامین کند و نه دستگاه های مدیریتی و نه خود مردم قادرند که کمبودهای موجود را به سرانجامی قابل قبول هدایت کنند.

کلام آخر اینکه:

متاسقانه در فرهنگ ما شاهرودی ها کار درست انجام دادن و یا تعهد به رعایت حرمت منابع و فرصت ها در گرو الفاظی چون انشاالله می توانم و یا می رویم تا ببینیم که چه می شود آغاز و به انجام می رسد و از سوی مردم هم واگذاردن کار تنها با نگاه به چهره فرد و ظاهر و صلاح تشخیص دادن و احساس موجه بودن فرد صورت می گیرد و از این جاست که کار بدون وجه الضمان لازم و یا بررسی و شناخت موانع و احتمالات آغاز و  با خروج  فعالیت و اقدامی که اساسا مورد نظر نبوده به انجام می رسد. مثلا امروز که در آستانه انتخابات شوراهای اسلامی شهرها و روستا ها هستیم، عده ای باز با همین تفکر انشاالله که می توانم و مردم هم با این عنوان که همه افراد موجه و معتقدیند راه را آغاز نموده ایم. بدون اینکه بدانیم که اگر در گذشته نتوانسته ایم کارها را روی یک برنامه مستمر و رو به تعالی ادامه دهیم و حرکت های ما عمدتا پاندولی بوده، ناشی از بی برنامگی و بی توجهی خودمان به مهارت و ظرفیت های کار سازمان یافته و همراهان و مشاوران قوی برای کاندیداهای بر عهده گرفتن مسئولیت های مهم بوده است. من امروز به ضرس قاطع عنوان می دارم که  شواهد و قرائن حاکی از آن است که همانند سنوات گذشته ما راه سنتی انتخاب با تکیه بر انشاالله و برویم تا ببینیم که چه پیش می آید را دنبال می نماییم و مطمئنم که اگر تغییری در چگونگی انتخاب صورت نپذیرد، نتیجه ای نخواهیم گرفت و باز از فردای انتخاب دست بر روی دست خواهیم کوبید. مگر اینکه در شناخت افراد عقلانیت حاکم باشد نه تقلید کور کورانه و اسیر قومیت گرایی شدن. 
طبقه بندی: انتخابات،  عدم توسعه یافتگی شهرستان و چالش ها، 
[ دوشنبه 9 اردیبهشت 1392 ] [ 08:21 ق.ظ ] [ عباسعلی غلامی ]

درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم

ما گرفتار هوا و هوسیم *** همه خو کرده به دام و قفسیم

گر رخ دوست همان قبله بُوَد *** ما به دنبالِ وصال چه کسیم؟

این همه بند، که بر پا زده ایم *** ره نپوییم و به جایى نرسیم

وقتی که تصمیم به راه اندازی وبلاگ گرفتم، احساسم این بود که حرف هایی برای گفتن است. از تجربیات،فعالیت هایم، تفکراتم و دغدغه هایی که همیشه با من هستند، از وضع نابسامان شهرستانم (شاهرود)، از کم توجهی، عدم توسعه یافتگی، نابسامانی های موجود و بازی نگرفتن موثرین، دلسوزان، جوانان و شایسته سالاران خواهم نوشت.
اگر فرصتی شد و عمری باقی بود در خصوص علل و عوامل نابسامانی ها و چگونگی رفع آن سخن خواهم گفت.

امیدوارم دلسوزان جامعه ام، در راستا با اندیشیدن تدبیر درست مرا یاری کنند.
t
آمار سایت
 بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : 227 نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
http://adlafarin.com/oics/logo.gif


قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

download

وب نوشت های عباسعلی غلامی - نگاهی به انتخابات شورای شهر شاهرود - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta http-equiv= وب نوشت های عباسعلی غلامی - نگاهی به انتخابات شورای شهر شاهرود - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta name=a href=