وب نوشت های عباسعلی غلامی
نویسندگان
تبادل لوگو
::پایگاه اطلاع رسانی عباسعلی غلامی::

با نگاهی از بیرون وضعیت شهرستان و منطقه شاهرود را نگاهی می اندازم و آنرا بر روی  نقشه پر خیر و و برکت ایران با دیگر مناطق می سنجم. انگار در بسیاری موارد شاهرود را جدای از این سرزمین می بینم و شاید هم این تفاوت مربوط به چشم روی هم گذاشتن مسئولان کشور و بی تفاوتی و عدم پیگیری مسئولان و نخبگان شهرستان است که این شائبه را تداعی می کند.


 

در جلسات و محافل عمومی شهرستان و مردمی شاهرود، این شهرستان بعنوان یکی از بزرگترین شهرستانهای استان سمنان که به تنهایی از چند استان کشور هم توانمندتر و مستعدتر در بسیاری از زمینه هاست معرفی می شود و اما در احقاق حقوق آن عقب مانده ترین نقطه ایران می باشد.  

آیا میزان توانایی ها و استعدادهای بالقوه و بالفعل آن با مشکلات عدیده اش  سنخیت وهمخوانی دارد ؟

 آیا مردم شاهرود برای زندگی در این دیار آنچنان آسوده خاطر بوده و هستند که فکر زندگی در دیگر نقاط این کشور و حتی دشوارترین مناطق دغدغه شان نباشد ؟

 آیا سطح زندگی و شان این مردم دلسوخته متابعت می کند با توانمندی هایشان؟

 چرا باید یک شاهرودی در بسیاری از شهرهای کوچک و بزرگ کشور و حتی جهان سرآمد باشد ولی شاهرود آن شبیه به ایالتی دورافتاده که برای زندگی و اشتغال فرزندانش آماج آه و درد ؟

 آیا بزرگان و نخبگان این دیار، اندیشمندان بیدار و ... نشسته اند برای یك بار طرحی جامع فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و علمی پایه گذاری کنند و جهت اجرای آن  همت همگانی راطلب نمایند؟

 آیا باید منتظر ماند تا روزی روزگاری دولتمردان بیایند و بدون هیچگونه تعارفی همه نیازمندیها و حقوق از دست رفته را دو دستی تقدیم کنند ؟

 این امید گویا تنها خیالی است که وقوع نخواهد پیوست اما به فرموده بزرگ دینمان حق گرفتنی است، پس بر ماست که در گرفتن حقمان با پشتکار خستگی ناپذیر بایستیم .

 شاخصهای توسعه و رشد شاهرود نه تنها با تقاضا و توانمندی شاهرود همخوانی ندارد بلكه روستاهای خالی شهرستان، ماندن جمعی نیروی غیرفعال و مسن، نداشتن امکانات رفاهی و زیستی مناسب در شهرها، نبود صنعت و بازار کار و از همه مهمتر گامهای روبه عقبی که این شهرستان وادار به آن می شود نتیجه بی همتی وبی تفاوتی نخبگان، مسئولین و بزرگان شهرستان می باشد.

باور کنید رسیدن به یك حد مطلوب خیال نیست، با یک یاعلی گفتن و همگرایی فکری و استفاده از نخبگان هم نظر و  توانمندان شهرستان می شود به آن رسید .

 خداوند منان در قرآن کریم می فرماید سرنوشت مردمی را عوض نمی کنم مگر اینکه خودشان بخواهند .

 اگر اقدامی نکنیم و سرنوشت را به تقدیر بسپاریم، دیری نمی پاید آنچه نباید اتفاق خواهد افتاد.

در تعجبم چرا مسئولین و دلسوزان جامعه نسبت به تشكیل شركت تعاونی توسعه و عمران شهرستانی، كه از جمله شركت های مصوب مجلس در سال 1389 می باشد همت نكرده و قدمی بر نداشته اند و عجیب تر از آن بی تفاوتی وتعلل نماینده ی محترم شهرستان كه خود از جمله تصویب كنندگان طرح می باشد.

از نظر اینجانب اجرائی كردن این طرح در شهرستان و تاسیس آن اقدامی نهضت گونه در پیشرفت وآبادانی شهرستان و یك ضرورت می باشد  و ضمن سالم سازی محیطهای اداری از حیث رانت بازی و دیگر خطاها و تخلفات، مردم را نسبت به آینده امیدوار می سازد.

طرحی كه اشتغال زایی، افزایش سرمایه و درآمد مردم، تسریع دررشد و توسعه تمامی شهرها و روستاهای شهرستان، هدایت منابع مردمی به طرحهای اشتغال زا، بستر سازی برای ورود کلیه افرادی که به نوعی با مجموعه شهرستان وابستگی دارند به فعالیت های اقتصادی و کمک به خودکفایی و تقویت بنیه اقتصادی شهرها و روستاها را در پی خواهد داشت.

توصیه اینجانب به همه نخبگان، فرهیخته گان و دلسوزان جامعه شاهرودی این است كه ضمن مطالعه قانون تاسیس شركت های تعاونی توسعه و عمران شهرستانی كه در ذیل خواهد آمد درحد بضاعت در شكل گیری آن بكوشند.

البته یك توصیه جدی به مسئولان اداره تعاون در شهرستان نیزلازم است وآن اینكه بیائید به جای مانع تراشی در اجرای این طرح بزرگ ومشروط كردن تاسیس آن به مواردی كه خارج از عرف وقانون می باشد ،در جهت اجرائی نمودن آن با توجه به اعلام آمادگی تعدادی از معتمدین مردم مساعدت لازم نمائید. باور كنید از مسئولان در خواب ناز وبی تفاوت، انتظار همت ، تلاش و عملیاتی نمودن اجرای طرح امری بیهوده است.قانون نانوشته مد نظر شما سهم مهلكی است كه تا كنون ضربات جبران ناپذیری متوجه ی پیشرفت وآبادانی شهرستان نموده است.

قانون تأسیس شرکتهای تعاونی توسعه و عمران شهرستانی
ماده1ـ به منظور تـسریع در رشد و توسعه شهرستانها، هدایـت منابع مردمـی به بخشهای تولیدی، بسترسازی برای ورود بخشهای تعاونی و خصوصی به فعالیتهای اقتصادی و انجام طرحهایی که به دلیل افزونه‌زا (رانت‌زا)بودن آن، امکان واگذاری به بخش خصوصی وجود ندارد، شرکتهایی با عنوان « شرکتهای تعاونی توسعه و عمران شهرستانی» که تابع این قانون، قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران و قانون اجرای سیاستهای کلی اصل (44) قانون اساسی[1] می‌باشند، براساس این قانون تشکیل می‌گردد.
ماده2ـ اعضاء این تعاونی‌ها کلیه افراد حقیقی متولد یا ساکن یا شاغل در آن شهرستان می‌باشند.
تبصره1ـ حداقل تعداد اعضاء جهت ثبت تعاونی باید به میزان نیم درصد (5/0%) جمعیت آن شهرستان بر اساس آخرین آمار سرشماری عمومی نفوس و مسکن به تأیید اداره تعاون شهرستان باشد.
تبصره2ـ عضویت در سایر تعاونی‌ها مانع از عضویت در این تعاونی نیست.
تبصره3ـ استمرار عضویت در تعاونی منوط به ادامه اشتغال یا سکونت در آن شهرستان نمی‌باشد.
ماده3ـ تعاونیهای مذکور براساس مصوبه مجمع عمومی اقدام به افزایش سهام نموده و در هرسال همه اعضاء قبلی و جدید در خرید سهام جدید شرایطی برابر داشته و برای رعایت عدالت اجتماعی، اعضاء جدیدی که اقدام به خرید سهام سالهای قبل نموده‌اند با پرداخت اصل ارزش اسمی سهام قبلی به‌اضافه سود دوره بلندمدت سپرده‌های بانکی اعلام‌شده توسط بانک مرکزی، از ارزش برابری در میزان سهام با اعضاء قدیمی برخوردار می‌شوند.
ماده4ـ شرکتهای تعاونی که بر اساس این قانون تأسیس می‌شوند در پایان هر سال‌ مالی نسبت به تعیین قیمت سهام بر اساس اموال و دارایی‌ها و بدهی‌های شرکت و با أخذ نظر کارشناس رسمی دادگستری اقدام و ارزش واقعی سهام را مشخص و به اطلاع مجمع عمومی عادی می‌رسانند.
تبصره1ـ وزارت تعاون مکلف است حداکثر شش‌ماه پس از تصویب این قانون، دستورالعمل نحوه محاسبه ارزش واقعی سهام را تهیه و جهت اجراء ابلاغ نماید.
تبصره2ـ سقف سهام برای هر عضو تعاونی و برگزاری مجامع تابع ماده (12) قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجرای سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم(44) قانون اساسی است.
تبصره3ـ مدیران شرکتهای تعاونی توسعه و عمران شهرستانی موظف هستند ترتیبی اتخاذ نمایند تا سهام تعاونی به میزان کافی برای عرضه به متقاضیان واجد شرایط جدید در هریک از ادوار تهیه و ارائه گردد.
ماده5 ـ دولت و سازمانهای وابسته می‌توانند فعالیتها، طرحها، زمینها و املاک قابل واگذاری در بخشهای تولیدی، توزیعی و خدماتی را در مواردی که برگزاری مزایده به صرفه وصلاح نباشد با تأیید یکی از کمیسیونهای دولت از طریق ترک تشریفات مزایده در اختیار شرکتهای تعاونی موضوع این قانون قرار دهند.
تبصره ـ به هیأت واگذاری موضوع ماده (39) قانون اصلاح موادی از قانون برنامه چهارم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران و اجراء سیاستهای کلی اصل چهل و چهارم(44) قانون اساسی اجازه داده می‌شود بدون رعایت ترتیب مندرج در ماده (20) قانون مذکور، سهام بنگاههای دولتی که کالاها و خدمات تولیدی آنها در شهرستان عرضه می‌شود را در همان شهرستان از طریق مذاکره به تعاونی‌های موضوع این قانون واگذار نماید.
ماده6 ـ شرکتهای تعاونی موضوع این قانون می‌توانند در تملک اراضی واقع در بافتهای فرسوده شهری و روستایی مصوب شورای عالی شهرسازی و معماری و کمیسیونهای ماده (5) قانون تأسیس شورای عالی شهرسازی و معماری از طریق پرداخت حقوق دولتی، از تسهیلات قوانین مربوط به تملک اراضی واقع در طرحهای مصوب شهری و روستایی استفاده نمایند.
ماده7ـ به منظور احراز صلاحیت و حُسن انتخاب مدیرعامل، اعضاء هیأت‌مدیره و بازرسان شرکت تعاونی علاوه بر شرایط عمومی مندرج در اساسنامه این شرکتها، اداره‌ تعاون شهرستان موظف است با استعلام از نیروی انتظامی، دادگستری و همچنین اداره اطلاعات شهرستان و همچنین وفق ماده (38) اصلاحی قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب 5/7/1377 نسبت به بررسی و تعیین صلاحیت داوطلبان اقدام نماید.
تبصره1ـ اعضاء هیأت مدیره در قبال عملکرد شرکت تعاونی مسؤولیت مشترک دارند و موظف به پاسخگویی می‌باشند.
تبصره2ـ مدت تصدی اعضاء هیأت مدیره وفق ماده (36) اصلاحی قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران مصوب 5/7/1377 می‌باشد.
ماده8 ـ در جهت اجراء تبصره (3) ماده (33) قانون بخش تعاونی اقتصاد جمهوری اسلامی ایران هزینه‌های برگزاری مجامع عمومی بنا بر درخواست اداره‌کل تعاون استان مربوط از محل حساب بانکی شرکت تعاونی ذی‌ربط برداشت و بانکهای مربوط موظف به اجرای خواسته می‌باشند. درصورت فقدان موجودی نقدی در حسابهای بانکی شرکت تعاونی از طریق انعکاس موضوع به دادگستری و ضبط وفروش اموال تعاونی، مطالبات اداره تعاون أخذ می‌شود.
ماده9ـ در مواردی که شرکت تعاونی، سرمایه‌گذاری در طرح یا طرحهایی را برای توسعه شهرستان ضروری بداند به‌صورت شرکت مادرتخصصی (هلدینگ) عمل نموده و با تشکیل شرکتهای اقماری زمینه را برای سرمایه‌گذاری فراهم می‌نماید.
ماده10ـ حوزه فعالیت تعاونی‌های مذکور محدود به حوزه شهرستان است و این شرکتها مجاز به انجام فعالیتهای مستقل برون شهرستانی نیستند. تأسیس دفاتر فرعی فراتر از محدوده شهرستان مشمول این ممنوعیت نمی‌گردد.
ماده11ـ نحوه و میزان پرداخت حقوق، مزایا، حق‌الزحمه و پاداش بازرسان تعاونی به پیشنهاد هیأت‌مدیره و با تصویب مجمع عمومی عادی از کل سود ویژه حاصل از فعالیتهای تعاونی تعیین می‌گردد.
ماده12ـ پرداخت از منابع این تعاونی‌ها تحت هر عنوان از قبیل وام، تسهیلات و نظایر اینها برای کمک به اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از دولتی و غیردولتی و استفاده از منابع این تعاونی‌ها در غیر موضوع فعالیت خود ممنوع است و متخلف، مشمول احکام مندرج در قانون مجازات اسلامی می‌شود.
ماده13ـ تعاونی‌ها برای مدیریت منابع خود مجاز به خرید اوراق بهادار هستند.
ماده14ـ اساسنامه متحدالشکل این تعاونی‌ها ظرف یک‌ماه توسط وزارت تعاون تهیه و به تصویب هیأت وزیران می‌رسد.
نوع فعالیتـها و چگونگی انجام این فعالیتها و سایر شرایط عمومی در اساسنامه معین می‌گردد.
ماده15ـ مصوبات مجامع عمومی شرکتهای تعاونی موضوع این قانون نباید ناقض و مخالف مفاد مواد این قانون باشد.
قانون فوق مشتمل‌بر پانزده ماده و نه تبصره درجلسه علنی روز یکشنبه مورخ بیست و هشتم آذرماه یکهزار و سیصد و هشتاد و نه مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ 15/10/1389 به تأیید شورای نگهبان رسید.
طبقه بندی: عدم توسعه یافتگی شهرستان و چالش ها،  انتخابات، 
[ پنجشنبه 27 تیر 1392 ] [ 12:12 ق.ظ ] [ عباسعلی غلامی ]

درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم

ما گرفتار هوا و هوسیم *** همه خو کرده به دام و قفسیم

گر رخ دوست همان قبله بُوَد *** ما به دنبالِ وصال چه کسیم؟

این همه بند، که بر پا زده ایم *** ره نپوییم و به جایى نرسیم

وقتی که تصمیم به راه اندازی وبلاگ گرفتم، احساسم این بود که حرف هایی برای گفتن است. از تجربیات،فعالیت هایم، تفکراتم و دغدغه هایی که همیشه با من هستند، از وضع نابسامان شهرستانم (شاهرود)، از کم توجهی، عدم توسعه یافتگی، نابسامانی های موجود و بازی نگرفتن موثرین، دلسوزان، جوانان و شایسته سالاران خواهم نوشت.
اگر فرصتی شد و عمری باقی بود در خصوص علل و عوامل نابسامانی ها و چگونگی رفع آن سخن خواهم گفت.

امیدوارم دلسوزان جامعه ام، در راستا با اندیشیدن تدبیر درست مرا یاری کنند.
t
آمار سایت
 بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : 227 نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
http://adlafarin.com/oics/logo.gif


قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

download

وب نوشت های عباسعلی غلامی - تاسیس شركت تعاونی توسعه وعمران شهرستانی یك ضرورت - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta http-equiv= وب نوشت های عباسعلی غلامی - تاسیس شركت تعاونی توسعه وعمران شهرستانی یك ضرورت - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta name=a href=
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic