وب نوشت های عباسعلی غلامی
نویسندگان
تبادل لوگو
::پایگاه اطلاع رسانی عباسعلی غلامی::

در مطلب پیشین پس از اشاره ای که بر مشکلات موجود در شهرستان داشتیم، پیرامون موضوع ساختار سنتی حاکم بر شهرستان که مانع حضور و نقش آفرینی دارندگان تخصص و دانش روزآمد در تصمیم گیری ها و تصمیم سازی ها می گردد، بحث نسبتا جامعی ارائه نمودیم. در این شماره بحث حیاتی و اساسی دیگری را ارائه می نماییم تحت عنوان:

نداشتن آمار و اطلاعات دقیق از متخصصان و توانمندان فکری شاهرودی در سطح شهرستان، استان، کشور و حتی خارج از کشور

ساختار سنتی و اتکای جامعه به حل مشکلات و برقراری روابط بر مبنای روش های عامیانه، کدخدا منشی، قیم مآبانه، سیاسی، منجر به آن شده که با وجود مراکز متعدد آموزش عالی که می تواند و می باید به کار بومی نمودن تولید علم و وارد نمودن اندیشه علمی به مجامع تصمیم ساز و مراکز تصمیم گیر بپردازد و خیل عظیمی از دانش آموختگانی که از این مراکز به جامعه تحویل داده می شوند، امور را بر مبنای علمی و منطقی عهده دار و رصد نمایند، همچنان امور بر مبنای تمرکز و توجه به آنچه که کانون های مخفی و محفلی مطرح می سازند و از آن دفاع می کنند، مورد تجزیه و تحلیل واقع شوند و تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها بر مبنای تولیدات فکری اینگونه محافل صورت بگیرد.

و از این روست که در جا زدن ها، کندی روند توسعه، ناهنجاری های اجتماعی و فرهنگی، نرخ بالای بیکاری، اشتغال و حتی مراقبت از امکانات و داشته های موجود، توان ما را برای اعمال تغییر و تحول در ابتدایی ترین امور مبتلا به جامعه به نقصان برد و نظام اجتماعی ما در عصر انفجار اطلاعات و دانش، مجبور به چرخش بر محوریت ساختار سنتی و کانون های مخفی و محفلی منفعت طلب و فرصت سوز گردد.

پیدایش و دوام چنین وضعیتی مشخصا به دلایلی استوار می باشد که از اهم آنها می توان به 

1-   ارکان جامعه ما همچنان علم گریز بوده و روابط خود را بر سنت استوار می نمایند.

اگر ارکان بنیادین اجتماع انسانی را خانواده، سیستم آموزشی و در نهایت صحن علنی جامعه بدانیم. در کدام یک از حوزه ها در این شهرستان را می توان شاهد بود که مناسبات حاکم بر آن، بر مبنای نگاه و برداشت علمی باشد؟و یا چند درصد از خانواده ها را سراغ دارید که با توجه به داشتن فرزندان فارغ التحصیل در مقاطع عالی دانشگاهی مناسبات خود را بر  مشارکت و مشورت بنیاد نهاده باشند؟ و یا در کدام صحن علنی از جامعه ما می توانید استیلای منطق مشورت بر حوزه های تصمیم سازی و تصمیم گیری را مشاهده نمایید؟

مسلم است که در خانواده ای که امور بر تسلط دیدگاه پدر سالارانه آن هم از نوع سنتیش به حرکت در می آید و یا در جامعه ای اعمال اقتدار بر محوریت دیوان سالاری سنتی صورت می گیرد، نمی توان منتظر و شاهد تغییرات و تحولات علم بنیان بود.

2-  متخصص فارغ التحصیل جامعه ما اعتبار خود را از مجامع و محافل سنتی دریافت می دارد.

مشخص است که انتشار مناسبات مبتنی بر سنت از خانواده و دیوان سالارانه از جامعه اجازه نمی دهد که اعتبار و موقعیت محترم اجتماعی بر مبنایی ابداع و تنوع در نگاه توزیع گردد و مسلم است که در چنین شرایطی دانش آموخته مسلح به دانش نوین، نمی تواند دیدگاه و نظرات خود را عریان و شفاف در اختیار جامعه قرار دهد و یا دیدگاه های سنتی در جامعه را به چالش کشد زیرا که اعتبار مرجعیت برای جامعه را کانون هایی صادر می نمایند که نمی توانند نگاه نو را خارج از قواعد و قالب های خود بپذیرند و با آنها همسو گردند.

از این روست که نخبه فکری و ابزاری مجبور است ابتدا عرض و طول خود را تحدید نماید تا بتواند در قالب های سنتی جا بگیرد و در گام بعد از اندازه های فکری خود بکاهد و نظر و رای خود را به گونه ای شکل دهد که با قواره فکری مورد قبول جامعه تضادی نداشته باشد و یا همان اصطلاح هم رنگ جماعت بودن را در وجود خویش اگر شده به ظاهر نهادینه نماید، به زبانی حرف بزند و از اصول و قواعدی برای اثبات رای و نظر خود استفاده نماید که مورد تایید مجامع دیوانی و محافل ریش سفید جامعه باشد وگرنه یا کسی حرف او را نخواهد شنید و یا اینکه حرف او بر علیه خودش مورد استفاده واقع خواهد شد و مسلم است که در چنین شرایطی بسیاری از تحصیل کردگان صواب را در آن می بینند که اصلا تولید فکری نداشته باشند و یا حرفی بر زبان نرانند تا دچار مشکل نشوند و یا اینکه فرار را بر قرار ترجیح دهند.

 و نتیجه اینکه رسوب عملکردی و اثربخشی آیتم هایی که بدانها اشاره شد، لایه های سخت و شکننده ای را بوجود آورده است که در شهرستان ما دانش آموختگان از قرار گرفتن در متن چالش های فکری و رفتاری دوری می گزینند و کمترین تحرکی را برای مواجهه با شرایط و تلاش برای تغییر در آنها به خود نمی دهند و این امکان مانور را به حداقل رسانده و ثبات و بی تحرکی موجبات بی رمقی و نا امیدی را پدیدار ساخته است تا جایی که تقویم سیاسی می آید و می رود و در درون و بیرون مجموعه های اداری نیروهای بالنده جدیدی که بتوانند با دمیدن روح تحول خواهی و یا تجدد جویی حرکتی را بیافرینند، دیده نمی شوند و یا پرورش نمی یابند تا جایی که همان اندک تحرکی هم که معتمدان به همگرایی و هم اندیشی و یا حساسیت به شرایط می دادند، نابود می گردد و از بین می رود.

سوال؛ آیا در جامعه ای با حاکم بودن تفکر این چنینی و نهادینه شدن امر تملق، چاپلوسی، مداحی و ثناگویی در آن  نداشتن آمار و اطلاعات دقیق از متخصصان و توان مندان فکری شاهرودی در سطح شهرستان، استان و کشور و حتی خارج از کشور امری بدیهی نیست؟

قطعا چنین ساختاری بدلیل در خطر دیدن منافع خود نه تنها راغب به ایجاد بانک اطلاعاتی از منابع انسانی نخبه و فرهیخته نخواهد بود، بلکه حیات اجتماعی و تداوم حاکمیت خویش را در انزوای نخبگان و به فراموشی سپردن آنها می داند. براستی در شهرستان 200 هزار نفری شاهرود چند درصد از نخبگان، دانشگاهیان و متخصصین، در امر توسعه و پیشرفت شهرستان فعالند؟ تاثیر مراکز علمی و آموزشی متعدد با جمعیت 30 هزار نفری دانشجویی و 1000 نفری هیات علمی در امر توسعه و پیشرفت شهرستان به چه میزان است؟ متولیان ایجاد بنیاد نخبگان و فرهیختگان و انسجام بخشی آنها جهت ایجاد تغییر و تحول بنیادین در این شهرستان کیست؟

ادامه دارد
طبقه بندی: عدم توسعه یافتگی شهرستان و چالش ها، 
[ چهارشنبه 4 دی 1392 ] [ 02:51 ب.ظ ] [ عباسعلی غلامی ]

درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم

ما گرفتار هوا و هوسیم *** همه خو کرده به دام و قفسیم

گر رخ دوست همان قبله بُوَد *** ما به دنبالِ وصال چه کسیم؟

این همه بند، که بر پا زده ایم *** ره نپوییم و به جایى نرسیم

وقتی که تصمیم به راه اندازی وبلاگ گرفتم، احساسم این بود که حرف هایی برای گفتن است. از تجربیات،فعالیت هایم، تفکراتم و دغدغه هایی که همیشه با من هستند، از وضع نابسامان شهرستانم (شاهرود)، از کم توجهی، عدم توسعه یافتگی، نابسامانی های موجود و بازی نگرفتن موثرین، دلسوزان، جوانان و شایسته سالاران خواهم نوشت.
اگر فرصتی شد و عمری باقی بود در خصوص علل و عوامل نابسامانی ها و چگونگی رفع آن سخن خواهم گفت.

امیدوارم دلسوزان جامعه ام، در راستا با اندیشیدن تدبیر درست مرا یاری کنند.
t
آمار سایت
 بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : 227 نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
http://adlafarin.com/oics/logo.gif


قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

download

وب نوشت های عباسعلی غلامی - شاهرود در آینه توسعه (5) - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta http-equiv= وب نوشت های عباسعلی غلامی - شاهرود در آینه توسعه (5) - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta name=a href=
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو