تبلیغات
وب نوشت های عباسعلی غلامی

وب نوشت های عباسعلی غلامی
نویسندگان
تبادل لوگو
::پایگاه اطلاع رسانی عباسعلی غلامی::

حرکت لاک پشتی دانشگاه شاهرود؛ از صنعتی به جامع و دیگر هیچ!! 

آنچه كه در بالا ملاحظه می نمائید تیتر مطلبی بود در یكی از سایت های خبری و تحلیلی پیرامون اجحافات صورت گرفته در حق شهرستان و بزرگترین دانشگاه شاهرود كه بدرستی مورد نقد قرار گرفته بود .

مطلبی به شرح ذیل :

پس از یک دوره پر فراز و نشیب در دانشگاه صنعتی شاهرود در اقدامی که هیچ توجیهی را نمیتوان برای آن متصور بود و مسبّب و بانی آن را یافت، نام با مسمّای صنعتی از دست رفت و پس از فهمیدن کلاه گشادی که بر سرمان رفته بود هرچه فریاد زدیم آنچه که البته به جایی نرسید فریاد بود..

نکته حائز اهمیت در حذف پسوند غرور آفرین “صنعتی” که به توطئه نیز بی شباهت نیست آنجاست که نه تنها هیچ مقام مسئولی در این دانشگاه مسئولیت تغییر نام و کاربری این دانشگاه را قبول نمی کند بلکه حتی اطلاعات و سوابق مرتبط با این درخواست شرم آور را که جمیع اساتید و مسئولان با معرفت دانشگاه با آن مخالفت نمودند، جهت معرفی به مردم یافت نمی شود.گویا سوابق این اقدام که در خاطره شهروندان شاهرودی به یکی از تاریخی ترین روزهای این شهر مبدل شده از بین رفته است. هرچند سابقه نشان داده در اینجور مواقع حافظه بسیاری از طراحان و مبدعان خرابکاری های بدون تفکر و نقشه از کار باز میایستد.

علی ایحال پس از تغییر تحولات سیاسی در ایران و روی کارآمدن دولت یازدهم، رییس اسبق این دانشگاه پس از ورود گروه بررسی و بازرسی وزارت علوم به شاهرود ، حکم عزل وی را صادر می کنند و دکتر فاتح را به سرپرستی دانشگاه شاهرود منصوب می نمایند.

اما پس از ثبات دولت یازدهم و چیدمان وزراء، حکم ریاست فاتح پس از چند ماه از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی صادر و مراسم تودیع و معارفه برگزار میگردد.

تمامی نگاهها به سمت و سوی دکتر فاتح نشانه رفته بود و انتظار میرفت با تغییرات مدیریتی و عزل مدیری حاشیه آفرین که چندین بار دانشگاه شاهرود را به سمت اعتصاب و اعتراض پیش برد، اوضاع مطلوبی بر این سیستم حاکم شود و بساط جریانات عقب ماندگی این دانشگاه به سرعت جمع و جبران مافات صورت پذیرد.

تا این لحظه  اکثر کارشناسان و افرادی که از دور و نزدیک در جریان روند مدیریتی این مجموعه قرار دارند معتقدند که، حرکت علمی و رشد عمرانی- پژوهشی و صنعتی این دانشگاه در دوران مرادزاده بسی بهتر از دوره دکتر فاتح ارزیابی میشود و هیچ تغییری جز عزل و نصب های پشت سر هم روسای دانشکده ها و معاونت ها در این دانشگاه به چشم نمیخورد.

سکون مدیریتی ،عدم تلاش برای اخذ رشته های کاربردی و انسانی که استدلال حضرات برای تغییر نام صنعتی بود (شما بخوانید بی نام کردن دانشگاه) و حرکت بر مدار بی تحرکی و اقدامات محافظه کارانه هیئت رییسه دانشگاه بر خلاف دستورات مقام معظم رهبری در ایجاد شور و نشاط محیط های دانشجویی، همچنین گام های لاک پشتی در توسعه و تجهیز خوابگاههای دانشجویان و متوسل شدن به دستهای بیرونی و وامدار شدن این مجموعه  به غیر و نبود برنامه ای متقن جهت جذب اعتبارات پژوهشی و عمرانی و ادامه راه سقوط و نزول علمی و اعتباری این دانشگاه ؛همه و همه از جمله ایراداتی است که دست نقادّان دکتر فاتح در نقد عملکرد مدیریتی وی را باز گذاشته است.

معلوم نیست چه کسی بخت این دانشگاهه در اوج و صنعتی را طلسم نموده و علی الظاهر با شیوه های کنونی که دهها بار فروتر از مدیریت های سنتّی است، هرگز نخواهیم توانست به آن روزهایی که هر شاهرودی به مرکز علمی شهرش مفتخر بود و فخر فروشی می نمود و بدان می نازید دست یابیم.

ناگفته پیداست که مردم این شهر ،تنزّل و فروپاشی علمی یکی از معتبرترین دانشگاههای کشور را هرگز بر نخواهند تافت و رسیدن به جایگاه اصلی این دانشگاه در بین نخبگان علمی و دانشمندان جوان کشور یکی از اصلی ترین مطالبات مردمی از مسئولین عالی شهرستان من جمله نماینده محترم شهرستان در مجلس شورای اسلامی،نماینده عالی دولت در شاهرود و استان و همچنین مقام عالی وزارت متبوع میباشد.

بی تردید یکی از والاترین معیارهای سنجش میزان و عملکرد مثبت مسئولان از سوی مردم نجیب و شریف شهرستان شاهرود ،تلاش آنها برای بازگرداندن این خطه به همان دانشگاه عالم پروری است که یکایک فرزندان ایران اسلامی برای آن رقابت های تنگاتنگی داشتند و هر خانواده شاهرودی با نام دانشگاه پرافتخار صنعتی شاهرود نزد سایر هموطنان ایران اسلامی بدون تعارف با آن پُز میداد..

امید است که این روند منفعلانه هرچه سریعتر جبران شده و حال که نام صنعتی را با نامهربانی از ما ربودند ،با تشکیل کارگروهی متشکل از عالیترین نخبگان دانشگاهی در صدد جذب و اخذ رشته های پرکاربرد انسانی همچون حقوق و علوم سیاسی و رشته هایی از این دست برآییم.اقدامی که برخی حافظه ها تنها دلیل حذف نام  پر افتخار آن را تلاش برای آواره نشدن فرزندان این اب و خاک در شهرهای دیگر برای ادامه تحصیل در رشته های متنوع همچون انسانی برشمردند.

مسئولان دانشگاه شهرمان اگر فرصت امروز را که بزودی نام دکتر فرهادی بر تارک وزارتخانه علوم خواهد درخشد ،غنیمت شمرده و از نام و آوازه بلند قد ترین نماینده مجلس ایران یعنی دکتر کاظم جلالی مایل به بهره برداری باشند،بی تردید نه تنها عقب ماندگی های گذشته و حال را جبران خواهندکرد بلکه شاهرود را بر قله بلندی خواهند رساند که هیچ دانشگاهی را با آن یارای مقایسه نباشد..البته اگر بخواهند.

بنده در سال 90  مطلبی پیرامون دانشگاه صنعتی و آنچه را كه درآن زمان در حال وقوع بود به نگارش در آوردم  مطلبی تحت عنوان" كلاهی دیگر با شكلاتی دیگر  " abbasali-gholami.mihanblog.com/post/9در آن مطلب توصیه كردم كه:

نخبه گان، اندیشمندان و دلسوزان بار دیگر با گرفتن شکلات، کلاه بعدی را طالب نباشیم. زیرا آیندگان مارا نخواهند بخشید.

 اما چرا مطلب حذف می گردد؟ دلیلش این است كه مسبب و بانی تمامی اقدامات شخص دكتر جلالی بوده و دوستان خوب ما در سایت منتسب به دكتر بدون آگاهی از نقش ایشان بدلیل صغر سن در آن زمان و اقامت بیرون شهرستانی سیاست گذاران مسئولین دفتر در آن مقطع ناخودآگاه و شاید هم با هدف خاص دست به قلم فرسایی زده كه به ناگه بانگ بر آمده كه  غضنفر  چرا گل به خودی.

 در ذیل به اظهارات جناب دكتر در آن زمان توجه و خود به قضاوت بنشینید.

 اظهارات دکتر جلالی نماینده محترم شاهرود :

  بی تردید اگر می شد و یا بشود راهی یافت که دانشگاه صنعتی ما همچنان با همین عنوان باقی بماند و دانشگاه جامع دیگری نیز در شاهرود دایر شود که این بهترین و ایده آل ترین وضعیت می باشد. گویا شما دوستان عزیز مطالب قبلی ما را نخوانده اید، اگر در همین سایت کلمه دانشگاه را سرچ نمایید به کلی مطلب که حاکی از تلاش همگانی ما برای این هدف بود بر خواهید خورد. ما در گام نخست با جلساتی که در سطح شهرستان با حضور مسئولین مختلف از جمله امام جمعه محترم و فرماندار عزیز و ریاست محترم دانشگاه و ... داشتیم به این جمع بندی رسیدیم که برای سفر سوم پیشنهاد ایجاد یک دانشگاه جامع یا دانشگاه تحصیلات تکمیلی را ارائه نمائیم. این پیشنهاد ارائه شد و در پیش مصوبات سفر سوم هم قرار گرفت. در جلسه ای که با همین هدف با حضور استاندار محترم، امام جمعه عزیز، حضرت حاج آقای نظری به عنوان عضو محترم هیئت امناء دانشگاه، فرماندار محترم و ریاست محترم دانشگاه شاهرود خدمت وزیر محترم علوم رسیدیم (که من مشروح ملاقات را در سایت نگاشتم) ایشان اصولاً با تشکیل دو دانشگاه در یک شهر مخالفت کردند و گفتند این هزینه سربار و اضافی به دولت و بیت المال بار می کند و گفتند: «ما می توانیم به همه اهدافی که در تشکیل دو دانشگاه تعقیب می کنید در یک دانشگاه شما را به آن اهداف برسانیم.» حتی در همانجا مسئله موافقت با تشکیل یک دانشگاه جامع در سمنان مطرح شد که ایشان گفت من در هیچ جا اجازه نمی دهم چنین اتفاقی بیفتد که متاسفانه برخی دوستان عزیزمان در سمنان تصور کردند ما خدای ناکرده با چنین اتفاق خوب در سمنان مخالفت کردیم.

همین موضوع ایجاد دو دانشگاه در جلسه دولت توسط نماینده محترم سمنان مطرح شد و وزیر محترم علوم با صراحت و البته کمی تندی همان پاسخ را دادند که باز مشروح آن را نیز در همین سایت در ضمن گزارش هایی در خصوص اینکه در جلسه دولت چه گذشت نگاشتیم.

فکرکنم اگر شما عزیزان همه این مطالب و سوابق موجود در همین سایت را بخوانید تصدیق خواهید فرمود که ما هم مثل شما اینقدر بدیهی شناس هستیم و امور بدیهی را فهم کرده و پی گیری می نمائیم.

مطلب دیگری که باید اشاره نمایم اینکه حال اگر شما جای تصمیم گیرندگان باشید پاسخ دهید که آیا دانشگاه صنعتی شاهرود همچنان در رشته های صنعتی منحصر بماند و نتوانیم سایر رشته ها را داشته باشیم تا هم نیروهای علمی توانمند ما در سایر رشته ها امکان جذب هیئت علمی و آمدن یا ماندن در شاهرود را نداشته باشند و دانش آموزان شاهرودی هم، همچنان امکان ادامه تحصیل در سایر رشته ها را در شهر خودشان نداشته باشند، یا اینکه ما تمامی ظرفیت خودمان را در داشتن و گسترش رشته های صنعتی داشته باشیم و سایر رشته ها را نیز در دانشگاه ایجاد کنیم.

حال اگر پاسخ مثبت است که باید اجازه داد سایر رشته ها ایجاد شود در این صورت یک سوال دیگر باقی می ماند که آیا عنوان دانشگاه را تغییر دهیم یا خیر؟ برخی قائلند عنوان دانشگاه صنعتی باقی بماند و سایر رشته ها هم اضافه شود. برخی معتقدند دانشگاه جامع عنوان برتری است و ما باید عنوان را هم تغییر دهیم و بنده تقاضا می کنم عزیزان دارای تفکر بدون بخشی نگری و منفعت طلبی در راستای منافع عمومی ما را کمک نمایند تا یک تصمیم مناسبی اتخاذ نمائیم. البته فعلاً سه دانشکده با 6 رشته غیر صنعتی در دانشگاه ایجاد خواهد شد و آن ها را گسترش نیز خواهیم داد. اما روی عنوان ما را راهنمایی کنید. »

 

نقل قول از سایت:  دکتر کاظم جلالی
طبقه بندی: عدم توسعه یافتگی شهرستان و چالش ها، 
[ سه شنبه 4 آذر 1393 ] [ 07:12 ب.ظ ] [ عباسعلی غلامی ]

درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم

ما گرفتار هوا و هوسیم *** همه خو کرده به دام و قفسیم

گر رخ دوست همان قبله بُوَد *** ما به دنبالِ وصال چه کسیم؟

این همه بند، که بر پا زده ایم *** ره نپوییم و به جایى نرسیم

وقتی که تصمیم به راه اندازی وبلاگ گرفتم، احساسم این بود که حرف هایی برای گفتن است. از تجربیات،فعالیت هایم، تفکراتم و دغدغه هایی که همیشه با من هستند، از وضع نابسامان شهرستانم (شاهرود)، از کم توجهی، عدم توسعه یافتگی، نابسامانی های موجود و بازی نگرفتن موثرین، دلسوزان، جوانان و شایسته سالاران خواهم نوشت.
اگر فرصتی شد و عمری باقی بود در خصوص علل و عوامل نابسامانی ها و چگونگی رفع آن سخن خواهم گفت.

امیدوارم دلسوزان جامعه ام، در راستا با اندیشیدن تدبیر درست مرا یاری کنند.
t
آمار سایت
 بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : 227 نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
http://adlafarin.com/oics/logo.gif


قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

download

وب نوشت های عباسعلی غلامی - نقدی سازنده كه سیاست برآن غالب شد - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta http-equiv= وب نوشت های عباسعلی غلامی - نقدی سازنده كه سیاست برآن غالب شد - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta name=a href=