تبلیغات
وب نوشت های عباسعلی غلامی

وب نوشت های عباسعلی غلامی
نویسندگان
تبادل لوگو
::پایگاه اطلاع رسانی عباسعلی غلامی::

اخیرا سایت شاهرود نیوز به روایت از روزنامه ی شهروند مطلبی از قول  عیسی كلانتری وزیر جهاد كشاورزی دولت پنجم و مشاور  معاون اول ریاست جمهوری در امور آب  مبنی بر اینكه شاهرود از حیث كم آبی در جرگه دو شهرستان مرده دیگر كشور از جمله نیشابور و رفسنجان قرار دارد منتشر نموده است. با عنایت به شواهد و قرائن موجود حرف‌های جناب مشاور در امور آب گر چه تكان دهنده است اما این موضوع برای كارشناسان امور آب و اهل تحقیق در این شهرستان سخنی جدید نیست. دلیل جدید نبودن آن هم مشکلات عدیده در تمامی بخش های مورد نیاز علی الخصوص آب شرب مردمان این خطه از جمله وضعیت غمبار استحصال آب جهت شرب شهروندان با حفر چاه در مركز شهر می باشد. امری كه غیر بهداشتی بودن آن بر هیچ انسان عاقل و اهل فنی پوشیده نیست. اما به جهت سرپوش گذاشتن بر مدیریت ناکارآمد مسئولین هر گونه اظهار نظری پیرامون این اقدام نا صواب مردود و حكم بر ایجاد نا امنی اجتماعی و بهداشتی صادرمی گردد. مضافا اینكه از كنار هشدار مدیر امور آب و فاضلاب شهری شاهرود كه اعلام داشته اند احتمال جیره بندی این ماده حیاتی به دلیل کاهش بارندگی و ادامه خشکسالی در این شهرستان وجود دارد نباید به آسانی عبور كرد. همگان می دانیم و می دانند كه منابع آبی در این شهرستان در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارد.

قاعدتا همه باید دلواپس شویم و از هم بپرسیم چه سرنوشتی در انتظار شهرستانی كه به یك قاره ی كوچك تشبیه شده است می باشد؟ نه فقط آنهایی كه اندكی بیشتر از حد معمول به مسائلی چون بی آبی، محیط زیست، منابع طبیعی و خشكسالی حساسند،  بلكه حتی آنهایی كه خود را به بی خیالی زده‌اند و حاضر نیستند سرشان را در هیچ شرایطی از زیر برف توهم بیرون بیاورند، همه باید احساس نگرانی كنیم كه نمی‌كنیم.

قریب به دو دهه اعتبار 20 میلیاردی ، صرف تامین آب شرب  از سر شاخه های چشمه سارهای قطری با اجرای طرحی مبنی بر دبی 250 لیتر در ثانیه می شود. اما بعد از گذشت قریب به 15 الی 16 سال از مطالعه طرح و اجرای آن نه تنها به چشمه های آب دسترسی پیدا نشده است بلكه دبی 250 لیتری به 50 لیتر در ثانیه تقلیل یافته است. البته نظر بعضی از كارشناسان دخیل در اجرای طرح بر این است كه ابتدا هم از دبی 250 خبری نبوده و این طرح گرفتار بازی های سیاسی و لجبازی مسئولین گردیده است. بنظر بنده بجاست سازمان بازرسی به این امر حیاتی ورود پیدا نماید و عناصر ی که مسبب حیف و میل بیت المال بوده اند را شناسائی و تحت پیگرد قرار دهد.

شاهرود نه تنها شهر ستانی مرده بلكه شهرستانی سوخته می باشد. شهرستانی كه از یكسو  گرفتار سیاست بازان داخلی  و از سوی دیگر  شعار های بی خاصیت و اشك تمساح گونه مدعیان دلسوزی در مركز استان شده است. هنوز تفاهم نامه ای مبنی بر برخورداری از آب سد های كالپوش و مجن به امضاء نرسیده و تا كنون مطالعه ای صورت نپذیرفته است، در هر گوشه ای از سخنرانی ها و مصاحبه ها  سخن از تامین آب شرب و صنعتی از این دو حوزه می گردد .

جدا  اینگونه اظهار نظرها  آدم را به یاد ضرب المثل «بزک نمیر بهار میاد کمبزه با خیار میاد می اندازد».

 آقای استاندار باید توجه داشته باشند که ایشان یک روزنامه نگار و خبرنگار نیستند که دائما از درد مردم شرق استان و مخصوصا شاهرود سخن به میان می آورند. بلکه ایشان باید به دنبال درمان درد باشند، ابراز همدردی كردن با مردم  این دیار و گریه كردن جهت بدبختی های گریبانگیر این مردم مرحمی بر زخم های چركین نمی تواند باشد.

 آقای استاندار گزارش دهند طی دو سال گذشته چند درصد ار بیانات و ایده های خود پیرامون رفع مشكل آبی این شهرستان و ایجاد توازن را عملیاتی نموده اند؟

 چه قدم مثبتی جهت كم كردن فاصله ی توسعه با مركز استان بر داشته اند؟

آیا به صواب نیست كار علمی را جایگزین طرح های رویائی جهت برون رفت از وضعیت بحرانی آب نمائیم؟

 آیا نمی شود یكی از موضوعات حیاتی و اساسی مدیریت بحران در شهرستان را مدیریت آب های كشاورزی و شرب قرار داد؟

 مگر نه این است كه دولت جهت نجات دریاچه ارومیه دست به اجاره آب و زمین كشاورزی مالكین می زند؟

 اگر واقعا آنچه را كه جناب كلانتری مشاور معاون اول ریاست جمهوری در امور آب بیان داشته و شاهرود را جزء شهرهای مرده قلمداد نموده است صحیح می باشد، كه قطعا همینطور است  از این فرصت نمی توان استفاده بهینه نمود و به عمر كشاورزی غرقابی در این شهرستان با اعطای كمك های بلاعوض بدون قید و شرط خاتمه  و آبیاری نوین را جایگزین كرد ؟

 و یا اینكه با تامین معیشت كشاورزان خرده پا از مصرف آب جلو گیری نمود؟

  مسئولین، بزرگان، اهل خرد، تهدید و بحران پیش رو را باید جدی گرفت. نباید به سخنرانی ها و اظهار نظرهای بعضا سیاسی و طرح های رویائی دل خوش كرد.

شهرستان مرده و سوخته را در یابید و به سخنان کارشناسی شده مشاور در امور آب معاون اول ریاست جمهوری بی اعتنا نباشید.
طبقه بندی: عدم توسعه یافتگی شهرستان و چالش ها، 
[ سه شنبه 8 اردیبهشت 1394 ] [ 05:58 ب.ظ ] [ عباسعلی غلامی ]

نمایش نظرات 1 تا 30

درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم

ما گرفتار هوا و هوسیم *** همه خو کرده به دام و قفسیم

گر رخ دوست همان قبله بُوَد *** ما به دنبالِ وصال چه کسیم؟

این همه بند، که بر پا زده ایم *** ره نپوییم و به جایى نرسیم

وقتی که تصمیم به راه اندازی وبلاگ گرفتم، احساسم این بود که حرف هایی برای گفتن است. از تجربیات،فعالیت هایم، تفکراتم و دغدغه هایی که همیشه با من هستند، از وضع نابسامان شهرستانم (شاهرود)، از کم توجهی، عدم توسعه یافتگی، نابسامانی های موجود و بازی نگرفتن موثرین، دلسوزان، جوانان و شایسته سالاران خواهم نوشت.
اگر فرصتی شد و عمری باقی بود در خصوص علل و عوامل نابسامانی ها و چگونگی رفع آن سخن خواهم گفت.

امیدوارم دلسوزان جامعه ام، در راستا با اندیشیدن تدبیر درست مرا یاری کنند.
t
آمار سایت
 بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : 227 نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
http://adlafarin.com/oics/logo.gif


قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

download

وب نوشت های عباسعلی غلامی - شاهرود شهرستانی سوخته است نه مرده - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta http-equiv= وب نوشت های عباسعلی غلامی - شاهرود شهرستانی سوخته است نه مرده - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta name=a href=