تبلیغات
وب نوشت های عباسعلی غلامی

وب نوشت های عباسعلی غلامی
نویسندگان
تبادل لوگو
::پایگاه اطلاع رسانی عباسعلی غلامی::

در این مقال به ذهنم آمد به چند نکته اساسی پیرامون انتخابات شورای اسلامی شهر و به عبارتی پارلمان محلی اشاره ای داشته باشم. نکاتی که باید مورد توجه نامزدهای احتمالی و انتخاب کنندگان قرار گیرد چراکه سرمایه ی معنوی و مادی شهروندان فعلی و آیندگان  از مرز آسیب فراتر و منجر به یک تهدید گردیده است تهدیدی که ناشی از مغفول ماندن اندیشه و تفکر و حجت شرعی از ناحیه ی کسانی که فاقد شایستگی عضویت در شورای بوده اند و همچنین انتخاب کنندگان می باشد.

 

انتخابات شورای اسلامی شهر و به عبارتی پارلمان محلی بزودی رقم خواهد خورد. انتخاباتی سرنوشت ساز چه از بعد معنوی و چه از حیث مادی. با رای خویش تصمیم گیری پیرامون حقوق مسلم خود را تفویض اختیار به افرادی می نمائیم که متاسفانه در خصوص استیضاح و یا عدم کفایت آنان در صورت نا کارآمدی و اثبات بی لیاقتی در عملیاتی نمودن اختیارات تفویض شده، قانون سکوت نموده است. آنچه که امروز در تبلیغات انتخاباتی شورای شهر متداول است پر رنگ بودن بحث قومیت گرائی، فامیل بازی، رفاقت بازی، هم صنف بودن و ... به جای تفکر و اندیشه ی عقلائی است. منافع قوم و قبیله را ترجیح دادن بر منافع عموم و ترجیح یک فامیل و هم ولایتی بر شاخص ها و معیارهای لازم از جمله تعهد، تخصص، کارآمدی، امانت داری.

پر واضح است وقتی در انتخاب عقلانیت، منطق و حجت شرعی حاکم نباشد، نابسامانی و هرج و مرج حاکم بر مدیریت شهری کماکان بر فضای شهر خیمه خواهد زد و بدیهی است بعد از انتخاب غیر اصولی و استوار شده بر پایه ی احساسات قوم و قبیله گرایی آنچه که به جایی نرسد فریاد است. مصداق آنچه را که بیان نمودم امری است که همگی در این شهر شاهد آن هستیم. شاهد بی کفایتی شورای و شهرداری هستیم که با توجیه نداشتن اعتبار، صد ها اصله درخت را به کام مرگ می فرستند و مدخل ورودی شهر را مبدل به یک مخروبه و از طرفی خاطره ی هفت تیر را از اذهان پاک می نمایند.

 

بحث پیرامون افرادی است که سالیان مدیدی بر کرسی شورای شهر تکیه زده اند و خروجی عملکرد آنان آن چیزی است که امروز شاهدیم. آیا از عملکرد 4 ساله و یا عملکرد قریب به دو دهه ی خویش در شورای شهر دفاعی دارند؟ در کدامیک از حوزه های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و ... عملکرد قابل دفاعی دارند؟ افزایش منابع در آمدی در کدام حوزه بوده است؟ آیا غیر از فروش تراکم و فشار بر قشر مستضعف در اخذ عوارض و مالیات و فروش زمینهای در تملک شهرداری در آمد دیگری حاصل گردیده است؟ آیا غیر از اختلافات درون گروهی بر سر انتخاب شهردار و ریاست شورا محصول دیگری عرضه شده است؟.

 

براستی یک سوال از کسانی که فی الحال بر کرسی شورای شهر و مدیریت شهری خیمه زده اند و انانی که در صدد نامزدی برای شورای شهر می باشند. بینی و بین الله اعضای فعلی شورای شهر و شهردار  بفرمایند شهرداری و شورای شهری که با خزانه ی خالی روبرو هستند وده ها میلیارد بدهکارند دلیل ورود مجدد آنان به صحنه ی انتخابات چیست؟ آیا خود را فردی مجرب می دانند یا بدنبال آب و نان و حفظ اعتبار کسب نموده هستند؟ بنظر می رسد اگر آّب و نان و اعتبار نباشد با علم به اینکه در امتحان چهار ساله رفوزه شده اند ورود مجدد نمی تواند از پشتوانه ی منطقی و عقلایی برخوردار باشد.

 

باور کنید امروز اگر پدیده ی شوم و مذموم قومیت گرائی مجددا یار آنان نگردد، قطعا اقبالی از سوی مردمی که بر آنان طی سالهای گذشته ظلمی روا داشته شده متوجه ی آنان نخواهد بود. البته از یاری افراد و بالاخص خواص نمک گیر شده نباید غفلت نمود

 

اما آنانی که خود را جهت ورود به صحنه ی انتخابات آماده می کنند به اولین سوالی که باید پاسخ دهند این است با توجه به مخروبه ی بجا گذاشته از ناحیه ی شورای شهر و شهردار و خالی بودن خزانه چه تدبیری جهت رهایی از فلاکت موجود اندیشیده اند؟

 

کلام آخر اینکه باید در جهت پیشرفت، تحول و انتخاب افراد عقل را حاکم نمود و با تحقیق و بررسی لازم، فارغ از هرگونه تعصب به اشخاصی وکالت داد که اولا دارای تجربه، سوابق اجرائی، متعهد، متخصص در امور فرهنگی، اجتماعی، عمرانی و اقتصادی باشند و در ثانی به این شهرستان تعلق و بعبارتی بومی شهرستان باشند. چرا که اولین و بدیهی ترین پارامتر موفقیت، آشنائی افراد نامزد با فرهنگ غالب مردم این دیار و دیگر مناطق شهر ی می باشد. باور کنیم اگر رویکرد در انتخاب افراد بر پایه ی عقلانیت استوار باشد، تحول و پیشرفت را شاهد خواهیم بود و اگر رویکرد همانند سنوات گذشته بر پایه ی تعصبات قوم و قبیله ای استوار گردد، عقب گرد و پشیمانی را برای چهار سال نظاره گر خواهیم بود. باید به خاطر داشت رای بدون پشتوانه ی اندیشه و تفکر و حجت شرعی ظلم بر همنوعان و ضایع کردن حق الناس در درگاه احدیت تلقی می گردد.

 
طبقه بندی: انتخابات،  عدم توسعه یافتگی شهرستان و چالش ها، 
[ شنبه 23 بهمن 1395 ] [ 09:47 ب.ظ ] [ عباسعلی غلامی ]

درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم

ما گرفتار هوا و هوسیم *** همه خو کرده به دام و قفسیم

گر رخ دوست همان قبله بُوَد *** ما به دنبالِ وصال چه کسیم؟

این همه بند، که بر پا زده ایم *** ره نپوییم و به جایى نرسیم

وقتی که تصمیم به راه اندازی وبلاگ گرفتم، احساسم این بود که حرف هایی برای گفتن است. از تجربیات،فعالیت هایم، تفکراتم و دغدغه هایی که همیشه با من هستند، از وضع نابسامان شهرستانم (شاهرود)، از کم توجهی، عدم توسعه یافتگی، نابسامانی های موجود و بازی نگرفتن موثرین، دلسوزان، جوانان و شایسته سالاران خواهم نوشت.
اگر فرصتی شد و عمری باقی بود در خصوص علل و عوامل نابسامانی ها و چگونگی رفع آن سخن خواهم گفت.

امیدوارم دلسوزان جامعه ام، در راستا با اندیشیدن تدبیر درست مرا یاری کنند.
t
آمار سایت
 بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : 227 نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
http://adlafarin.com/oics/logo.gif


قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

download

وب نوشت های عباسعلی غلامی - آتش به منابع و فرصت های زندگی خود و دیگران نزنیم - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta http-equiv= وب نوشت های عباسعلی غلامی - آتش به منابع و فرصت های زندگی خود و دیگران نزنیم - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta name=a href=