تبلیغات
وب نوشت های عباسعلی غلامی

وب نوشت های عباسعلی غلامی
نویسندگان
تبادل لوگو
::پایگاه اطلاع رسانی عباسعلی غلامی::

قریب به دو دهه از پروژه قفل ، بیمار و از نفس افتاده آبرسانی از چشمه سارهای قطری به شهر شاهرود می گذرد . متاسفانه نه تنها کلید دولت تدبیر و امید نیز همچون دولت های قبلی قادر به باز کردن قفل و ایجاد روزنه ای نوید بخش برای تنفس مجدد نبود بلکه مقام ارشد استان نیز تنها راوی داستان غم انگیز پروژه به گل نشسته گردید.آنچه که بطور صریح و شفاف توسط استاندار محترم در یک نشست خبری اعلام گردیده است تا کنون 30 میلیارد تومان جهت اجرای پروژه هزینه شده و چهار هزار و پانصد میلیارد تومان دیگر نیز اعتبار لازم است.  لهذا بدلیل اهمیت موضوع می طلبد در این مقال به بررسی ادعای مطرح شده استاندار محترم مبنی بر ملی بودن طرح ،علت توقف چندین ساله پروژه و مقصران این موضوع پرداخت.

 

متاسفانه از استاندار محترم اصلاح طلب جناب آقای دکتر خباز و استانداران پیشین طی دو دهه ی گذشته در خصوص طرح مورد بحث غیر از سیاست قمپز و کوبیدن بر طبل خالی اقدام مثبتی را شاهد نبوده ایم ،هنوز قمپز جناب وکیلی استاندار اسبق که می خواست ظرف یک ماه به این معضل خاتمه دهد و فریاد برآورد که من آنم که رستم بود پهلوا ن را بخاطر داریم و به همین دلیل می باشد که مدعی هستیم سیاست های آقایان سیاست قمپز گونه می باشد.

 

 باید از جناب دکتر خباز پرسید  این چه طرح ملی می باشد که حاکمان عرضه ی حفظ آبروی خویش را ندارند.طرح ملی دارا  ی شاخص هایی است .شاخصه هایی که مورد تایید کارشناسان و مدیران برجسته و تصمیم گیران آن مدیران ارشد حاکمیت می باشند. مگر نه این است که به هنگام تخصیص اعتبار همه جوانب کار در نظر گرفته شده و مهر تایید بالاترین مقام مسئول در ذیل آن طرح حک گردیده است؟ چگونه است مدفون گردیدن ده ها میلیارد بودجه ی بیت المال در زیر زمین و این همه خسارت وارده به زمینهای کشاورزی حاشیه ی لوله گذاری و تخریب منابع حیاتی و زیست محیطی برای شما کارگزاران آنقدر بی اهمیت گردیده که براحتی و تنها با طرح چند جمله در نشست های خبری از کنار آن براحتی عبور می کنید و بدنبال مقصر می گردید؟ مضاعف اینکه اعلام می دارید آنانی که مانع شده و کار را خراب کرده اند خودشان آن را درست کنند. شما کارگزار دولت تدبیر و امید هستید نه قصه گوی یک داستان غم انگیز!! مقصر اصلی حاکمیت است نه افراد مدافع محیط زیست. چقدر غم بار است در مملکتی که امروز مردمش با سیلی صورت خود را قرمز نگه می دارند سرمایه ی میلیاردی آنان توسط مدیران منفعلی همچون شما به باد فنا رود و از طرفی بانوش جان کردن آب شرب غیر بهداشتی گرفتار هزاران دردو بلا گردند.جناب استاندار محترم اگر امروز مملکت ما با بحران اقتصادی روبرو می باشد وامر توسعه تنها واژه ای بر روی کاغذ و شعار تئوری پردازانی از جمله شما گردیده است دلیلش سوء مدیریت و نا کارآمدی مدیران دست اندر کار می باشد. اجازه بدهید مثالی عام و همه فهم بزنم چگونه است برای اعطای مجوز یک دامداری اخذ موافقت محیط زیست، منابع طبیعی، امور آب، برق، بیمه ، دامپزشکی و دهها استعلام دیگر از شرایط خاص می باشد ولیکن طرح ملی مورد ادعای شما فاقد موافقت سازمان ها و نهادهای مرتبط . اگر تمامی طرح های ملی  سرنوشتی همانند طرح ملی مورد ادعای شما داشته باشند باید به حال این مردمان گریست.

شاهرود نیازمند آبی برابر با 180 لیتر در ثانیه جهت رفع نیاز فعلی اش می باشد. هر روز باکاهش سطح آب های زیر زمینی بر این نیازمندی افزوده می گردد و این در حالی می باشد که طرح پر طمطراق آبرسانی از چشمه های قطری تنها 40 لیتر در ثانیه را پوشش خواهد داد. جناب استاندار بفرمایند پیرامون تامین آب شرب مردم این دیار تا کنون چه تدبیری اتخاذ و مدیریت بحران چه راهکاری جهت حل این معضل اندیشیده است؟ البته ممکن است جناب استاندار بحث سد کالپوش را مطرح نماید که در پاسخ باید گفت اولا اگر قابل تحقق باشد سالها اجرای آن بطول خواهد انجامید مضاف بر اینکه در اجرای یک طرح جزئی ملی درمانده اید و هزاران کبری و صغری جهت توجیه مردم و فرار از پاسخگویی ردیف می کنید. ثانیا چه تضمینی جهت به ساحل رسیدن کشتی طوفان زده سد کالپوش وجود دارد و چه تضمینی است که دادستان دیگری همچون دستگاه قضایی علی آباد گرگان فاتحه ی طرح ملی را نخواند؟

 

جناب استاندار محترم بیم آن می رود که در آینده ای نزدیک با حفر چاههای بیشتری در مرکز شهر آب فاضلاب را بخورد مردم دهید همانگونه که تا کنون چنین بوده است .شیوه ی مدیریت آب در شاهرود باید از فضای منفعل که فقط نسبت به پیامدها واکنش نشان می دهد دور شود و به سمت فضایی پویا ، فعال و با محوریت تامین آب در حوزه ی شهرستانی حرکت کند. مهار آبهای روان سرازیر شده از قله ی شاهوار ، آبهای روانی که هر ساله در فصل زمستان و بهار با درنوردیدن زمینهای کشاورزی پایین دست موجب خسارت های جبران ناپذیر میگردد راهکار برون رفت از بحران است نه دلخوش کردن به سد کالپوش، چشمه سارهای قطری و احتمالا آب خزر . یقین بدانید چنین رویکردی است که مانع گسترده تر شدن مشکلات آب و آسیب های پیش رو می شود. هماهنگی بین مدیریت آب و فعالان سایر حوزه هاست که می تواند به درمان ریشه ای مشکلات بپردازد و از حل و فصل پیامدها و معلول ها گذر کند نه مقصر جلوه دادن آنها.

 

به هر حال تغییر رویکرد مدیریتی منفعلانه به سمت جراحی غده سرطانی ( پروژه 20 ساله ی آب ) و دفاع حاکمیت از طرحی که خود بر آن صحه گذاشته می تواند مرحمی بر زخم های اهدایی شما کارگزاران دولت به مردم و جلوگیری از هدر رفت بیت المال باشد. ثانیا میدان ،صحنه محک توان نماینده ی محترم و مسئولان شهرستان برای دفاع از حقوق مردم است. ثالثا با عنایت به حیف و میل بیت المال ورود سازمان بازرسی جهت برخورد با مقصران طرح غیر کارشناسی ضروریست چرا که پروژه ملی مورد ادعای شما از ابتدای امر از توجیه منطقی و فنی برخوردار نبوده است .

 
طبقه بندی: عدم توسعه یافتگی شهرستان و چالش ها، 
[ چهارشنبه 25 اسفند 1395 ] [ 10:46 ب.ظ ] [ عباسعلی غلامی ]

درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم

ما گرفتار هوا و هوسیم *** همه خو کرده به دام و قفسیم

گر رخ دوست همان قبله بُوَد *** ما به دنبالِ وصال چه کسیم؟

این همه بند، که بر پا زده ایم *** ره نپوییم و به جایى نرسیم

وقتی که تصمیم به راه اندازی وبلاگ گرفتم، احساسم این بود که حرف هایی برای گفتن است. از تجربیات،فعالیت هایم، تفکراتم و دغدغه هایی که همیشه با من هستند، از وضع نابسامان شهرستانم (شاهرود)، از کم توجهی، عدم توسعه یافتگی، نابسامانی های موجود و بازی نگرفتن موثرین، دلسوزان، جوانان و شایسته سالاران خواهم نوشت.
اگر فرصتی شد و عمری باقی بود در خصوص علل و عوامل نابسامانی ها و چگونگی رفع آن سخن خواهم گفت.

امیدوارم دلسوزان جامعه ام، در راستا با اندیشیدن تدبیر درست مرا یاری کنند.
t
آمار سایت
 بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : 227 نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
http://adlafarin.com/oics/logo.gif


قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

download

وب نوشت های عباسعلی غلامی - داستان غم انگیز آّب شرب و سیاست های قمپز گونه - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta http-equiv= وب نوشت های عباسعلی غلامی - داستان غم انگیز آّب شرب و سیاست های قمپز گونه - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta name=a href=