وب نوشت های عباسعلی غلامی
نویسندگان
تبادل لوگو
::پایگاه اطلاع رسانی عباسعلی غلامی::

 

بدوا خلق حماسه سیاسی که با حضور باشکوه مردم ولایت مدار ایران زمین به رخ جهانیان کشیده شد را باید تبریک عرض کنم در ثانی اقدام شهروندان شاهرودی را که با هوشیاری اجازه ندادند اهالی قدرت، ثروت وسیاست افکار مردم را  پیرامون  انتخابات شورای شهر مدیریت کنند باید ستود و خانه تکانی شورای شهر را باید به فال نیک گرفت. ثالثا به همه منتخبین شورای بخاطر جلب اعتماد مردم تبریک عرض می کنم .اما سخنی با برگزیده گان پارلمان محلی ،  بدیهی است با پایان یافتن انتخابات شوراها و تایید صحت انتخابات، افراد برگزیده از حالت فردی و حقیقی به جایگاه و منزلتی حقوقی با تفویض اختیار از طریق رای مردم تغییر ماهیت می دهند و واقعیت جلوس بر صندلی نمایندگی و عضویت در شورا محقق می گردد.

واقعیتی كه در حقیقت دو حالت ممكن را كلید خواهد زد. اولین آن تبدیل شدن منتخبین به مركز ثقل توجهات شهروندان و انتقال خواست و مطالبه ی آنان و دومین آن مقرر شدن این وظیفه بر دوش منتخبین كه باید پاسخگوی انتظارات و آرزوهای مردم باشند. من بعد این اعضاء شورای چهارم نیستند كه باید به سوالات و مطالبات مردم پاسخ دهند بلكه با قرار گرفتن اعضاء جدید در شورا در جایگاه نمایندگی تمام توجه شهروندان متمركز در ظرفیت ها و قابلیت های آنان خواهد شد و طبیعتا این دوستان عضو جدید در شورا هستند كه باید با اقدامات خود جواب مناسبی به این انتظارات بدهند كه اگر چنین نباشد و یا نشود، مسلم است كه نارضایتی و اعتراض مردمی را به همراه خواهد داشت و تحقیقا در این كار هیچ توجهی به جایگاه فعلی و یا گذشته افراد نخواهند نمود. زیرا مردم افراد عضو در شورا را برای كار و مسئولیتی خاص و با اختصاص امكانات و امتیازهای ویژه انتخاب نموده اند كه اگر از پاسخگوئی سرپیچی و یا تعلل نمایند، هیچ عاملی نمی تواند مانع از ابلاغ نظر مردم بر مغایرت فلسفه وجودی شورا و عملكرد اعضاء آن بشود وقطعا کاری با آنان خواهند نمود که با رفوزه شدگان شورای چهارم نمودند  و نتیجه ی آن نیز به بایگانی سپردن  بی اعتنایان به خواسته ی مردم که همانا رشد و توسعه ی شهر می باشد خواهد بود.

پس اینکه کسی تصورش بر این باشد که این شورا با شوراهای دیگر متفاوت است و کسی حق انتقاد ندارد و یا اگر انتقاد کند ال و بل می شود، تصور باطلی است که باید بر روی آن خط بطلان کشید و از آن دور شد. چرا كه مردم در خصوص حقوق بدیهی خود با هیچكس عقد اخوت نبسته اند. این برادری تا زمانی معتبر است كه در وفای به عهد با مردم باقی بما نند.

دومین نکته این است که فرصت در اختیار شورای پنجم از روز مشخص شدن نتیجه انتخابات آغاز می گردد .لذا لازم است اعضاء فعلی شورا نشست هایی با همدیگر و برای بررسی نقاط و وجوه مشترک داشته باشند تا بدانندکه برای سامان دهی به اموری که خود در تمام طول مبارزات انتخاباتی آن را درهم و بی سامان می دانسته اند، چه کاری باید انجام دهند ضمن اینکه استفاده از ظرفیت دیگر نامزدها که تعداد آنان نیز کم نیست نباید فراموش گردد. البته آنچه که موجب هموار کردن مسیر جهت یک اقدام جهادی در به حرکت درآوردن قطار توسعه ی شهری خواهد شد عملیاتی نمودن دو محور ذیل الذکر بعنوان پایه واساس کار پیشنهاد می گردد.

1- انتخاب افراد برای کمسیون های تخصصی شورا کار جدی و گسترده ای می باشد که باید در همین مدت تا شروع کار جدی و رسمی به انجام برسد تا آنها بتوانند اعضاء شورا را در انتخاب یک شهردار خوب و تسلط عالمانه بر کار شهرداری یاری برسانند.چقدر زیبنده است که از پتانسیل دیگر نامزدها که از راهیابی به پارلمان محلی بازمانده اند استفاده شود.

متاسفانه ما در ادوار گذشته از شوراهای شهر کار منطقی و آینده نگرانه ای در این خصوص مشاهده نکرده ایم و عمده فعالیت آنها یا صرف تشکیل کمسیون های فرمایشی گردیده است و یا اینکه اساسا کمسیونی تشکیل نگردیده تا مشخص شود که شورا چگونه می تواند برای رتق و فتق امور خود از دانایان قوم و تخصص و مهارت آنها بهره ببرد.

باید توجه داشته باشند، اگر قرار است که کمسیونی تخصصی درعرصه فرهنگ، بهداشت، ورزش و ... تشکیل گردد، حوزه کاربردی این کمسیون می تواند در انتخاب شهردار هم بدرد بخورد. زیرا که شهردار با عنایت به داشتن وظایف فرهنگی می باید از امتیازاتی چون دانش و مهارت فرهنگی هم بهره مند باشد.

2- انتخاب شهردار

واگذاردن کار انتخاب شهردار به زمان پس از آغاز بکار رسمی شورا تبدیل به یك پروژه و با عنایت به دخالت هایی که ممکن است در این موضوع بشود، عنصری فرسایشی و حتی اختلاف انگیز در میان اعضاء جدید خواهد شد. هر چند که عجله در این کار هم بدلیل اینکه هنوز برای اعضاء جدید شورا وضعیت عمومی شهرداری و تعهدات شهردار فعلی مشخص نیست، می تواند تبعاتی را در پی داشته باشد که برای مصون ماندن از آن باید کمی با حوصله و دقت عمل شود. اما مهم این نکته است که اگر اعضاء شورا جدید، مصمم به انتخاب فرد جدیدی برای تصدی پست شهردار می باشند، از همین امروز دست بکار شوند و با مساعدت افرادی که برای عضویت در کمسیون های مختلف دعوت خواهند شد، دست بکار انتخاب شهردار بزنندکه این کار را می شود با کاندید نمودن افرادی خاص و درخواست برنامه و مقرر ساختن فرصتی برای دفاع از برنامه به انجام رساند.

دوستان عضو در شورای جدید باید با خود این تعهد را داشته باشند که اگر کسی و یا کسانی را برای پست مزبور معین می دارند، این انتخاب واقعی بوده باشد و یا به عبارتی این گونه برنامه ریزی و طراحی نگردد که برای مشروعیت دادن به انتخاب فردی خاص چند نفر دیگر را هم به میدان بکشند و با در پیش گرفتن بازی هایی خاص، دنبال این باشند که فرد مورد نظر خود را انتخاب کنند. زیرا که چنین کار غیر اخلاقی می تواند تاثیرات بسیار بدی در نوع قضاوت مردم و همکاری که مورد نیاز شورا می باشد، داشته باشد ، همانگونه که در شورای چهارم شاهد ماجراهای غم انگیزی بوده ایم وتبعات منفی آن هنوز از اذهان پاک نشده است.

خلاصه كلام اینكه در فرصت باقی مانده به آغاز فعالیت رسمی به صواب است به جای اكثریت و اقلیت كردن افراد عضو با نشستهای تخصصی و با هم اندیشی با نخبگان و فرهیختگان جامعه، زمان را جهت خدمت به مردم غنیمت شمارند.
[ دوشنبه 1 خرداد 1396 ] [ 10:50 ب.ظ ] [ عباسعلی غلامی ]

درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم

ما گرفتار هوا و هوسیم *** همه خو کرده به دام و قفسیم

گر رخ دوست همان قبله بُوَد *** ما به دنبالِ وصال چه کسیم؟

این همه بند، که بر پا زده ایم *** ره نپوییم و به جایى نرسیم

وقتی که تصمیم به راه اندازی وبلاگ گرفتم، احساسم این بود که حرف هایی برای گفتن است. از تجربیات،فعالیت هایم، تفکراتم و دغدغه هایی که همیشه با من هستند، از وضع نابسامان شهرستانم (شاهرود)، از کم توجهی، عدم توسعه یافتگی، نابسامانی های موجود و بازی نگرفتن موثرین، دلسوزان، جوانان و شایسته سالاران خواهم نوشت.
اگر فرصتی شد و عمری باقی بود در خصوص علل و عوامل نابسامانی ها و چگونگی رفع آن سخن خواهم گفت.

امیدوارم دلسوزان جامعه ام، در راستا با اندیشیدن تدبیر درست مرا یاری کنند.
t
آمار سایت
 بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : 227 نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
http://adlafarin.com/oics/logo.gif


قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

download

وب نوشت های عباسعلی غلامی - سخنی با اعضای محترم شورای پنجم - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta http-equiv= وب نوشت های عباسعلی غلامی - سخنی با اعضای محترم شورای پنجم - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta name=a href=
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو