وب نوشت های عباسعلی غلامی
نویسندگان
تبادل لوگو
::پایگاه اطلاع رسانی عباسعلی غلامی::

سال های مدیدی است که علت عدم پیشرفت وناهنجاری های اجتماعی ، اقتصادی ، فرهنگی و ...  شهرستان شاهرود مورد سوال بوده ودلایل گوناگونی را علت این معضل طرح  ونهایت تمامی مشکلات را متوجه ی مرکز استان ولابی هایی که توسعه ی نامتوازن را موجب می شوند می نماییم . اما اینکه چگونه  وبا چه ظرافتی خواسته ویا نخواسته مانع توسعه ی متوازن می شوند دلیلی منطقی ارایه نمی گردد. سوء مدیریت و ناکارآمدی یکی از عواملی است که تمامی آحاد مردم ومسولین بعنوان بیت عدم پیشرفت اتفاق نظر دارند .اما اینکه چگونه باید رفع مشکل نمود راهکاری علمی ومنطقی ارایه نمی شود بلکه با تهدید وارعاب درصدد بالا بردن سطح اثر بخشی و کارآمدی هستیم .نهایت این تهدید وارعاب هم این است که هر مدیری نمی تواند کار کند خداحافظی کند. البته این تهدید هم قمپز گونه است.

در این نوشتار روی سخنم با جناب استاندار محترم و نماینده ی بزرگوار شهرستان می باشد. به جرات و جسارت خدمتتان عارض می شوم تا زمانی که به حاکمیت تفکر چپ مغزها بر مدیریت های عالی سازمانها وادارات شهرستان خاتمه داده نشود کارآمدی واثربخشی را شاهد نخواهیم بود و شما عزیزان هم بی جهت بر طبل توخالی نکوبید. حل معضل این شهرستان  تنها با مدیریت جهادی با حاکمیت تفکر راست مغزی ممکن است ولاغیر، لطفا قدری تعقل و تفکر بر آنچه که در ذیل تقدیم می گردد.

خروجی یک تحقیق علمی وپژوهشی در دانشگاه آزاد اسلامی شاهرود { پایان نامه کارشناسی ارشد} با گرایش : مدیریت منابع انسانی نشان می دهد مهمترین علت عقب ماندگی شهرستان و عدم توسعه یافتگی آن حاکمیت تفکرچپ مغزی بر سازمانها وادارات شهرستان شاهرود می باشد..

حاکمیت تفکر چپ مغزی در این شهرستان بالاخص مدیریت های ارشد سازمانی یکی از آسیب های ساختار تصمیم گیری وتصمیم سازی در شهرستان می باشد. جهت روشن شدن اذهان ذیلا تعریفی مختصر پیرامون چپ مغزی و راست مغزی ارایه خواهد شد.

راست مغز به کسانی اطلاق می شودکه بیشتر از نیم کره راست مغز استفاده می نمایند . این افراد با مولفه هایی همسان تصورات و تخیلات، ابداع و نوآوری، خلاقیت، هنرمندی و روش های دیداری مشخص می شوند .در موقعیت ها و مشکلات دیدگاههای عمیق و کامل ارایه می کنند.در مسایل دیدگاهی باز و اندیشه هایی اصولی واستراتژیک ارایه می کنند.در گروه گرایی ،جمع بندی و مقایسه کردن توانا بوده ، اندیشه ها را با یکدیگر ترکیب کرده و به مفاهیمی پویا وبی نظیر دست می یابند.ترجیح می دهند برای حل مشکلات به طور مستقل راه های خود را دنبال نموده واز روش های ابداعی استفاده نمایند.ریسک پذیری بالا داشته و موانعی را که در راه پیشرفت آنها پدید می آید خرد کرده واز میان بردارند.راست مغزها در مشارکت، پشتیبانی، همکاری، درون گرایی، جمع پذیری، اندیشه های کیفی و عاطفی توانا هستند.بسیار حساس وبا ذوق بوده تمایل دارند هنرمند باشند.دایما بدنبال آفریدن اندیشه های درونی وباطنی ونشان دادن واقعیت وماهیت مسایل هستند.دوست دارند با سنت های قدیمی به مقابله بر خاسته و ترجیح می دهند در زمینه های باطنی و درونی به تفکر بپردازند. بطور خلاصه تر مولفه های عناصر راست مغز عبارت است از: ذهن گرایی ، تمرکز توجه بر کارکنان ، تصمیم گیری بر اساس ارزشها ، بصیرت و خلاقیت ، کلی نگر، تعلیم و هدایت ، تمایل به مراوده، سر کار داشتن با تغییر، آرمانگرا و ریسک پذیری و...

واما

چپ مغز به کسانی اطلاق می شود که بیشتر از نیم کره چپ مغز استفاده می نمایند.نیمکره چپ به فرآیندهای اطلاعات عددی و کلامی که نتایج فعالیت های ذهنی ، منطقی، عقلایی و تحلیلگرانه را انجام می دهد و توانایی طبقه بندی و تجزیه و تحلیل اطلاعات را داراست تمرکز می کند .مشکلات را با استفاده از تفکر منطقی ،تحلیل گر، عقلایی،هدفمند و نقاد حل می کنند.این اشخاص در کارهای تفکیکی و کمی استعداد و توانایی دارند .آنها می توانند به درستی وبه صورت عملی در مسایل قضاوت کنند.با دقت هر امری را اندازه گیری و محاسبه می کنند. آنها به دنبال روش های گام به گام احتیاجات و مشکلات می گردند.به شیوه های برنامه ریزی و طراحی علاقه مند هستند.معمولا ارزش های توافق شده را می پذیرند و تلاش دارند در سازمانهای خویش ساختاربندی و ثبات را پیش بینی و ایجاد کنند. بطور خلاصه ترمولفه های عناصر چپ مغز عبارت است از: عین گرایی، تمرکز و توجه بر اشیاء  ، تصمیم گیری تحلیلی، سنجش کمی، جزیی نگر، مدیریت و کنترل، تمایل به معا مله، سر کار داشتن با پیچیدگی، توجه به وضع موجود.

جالب است بدانیم دستاورد تحقیق و پژوهشی که درسال 94  تحت عنوان : مطالعه تطبیقی وضعیت راست مغزی مدیران ورابطه آن با عملکرد آنان { مطالعه موردی : مدیران شهرستان سمنان و شاهرود} حاصل گردیده است نشان می دهد که بین راست مغزی مدیران عالی ادرات شاهرود با عملکرد آنان ارتباط کلی معنی داری برقرار نبوده اما بین راست مغزی مدیران عالی سمنان با عملکرد آنان ارتباط کلی معنی داری برقرار می باشد. 

بطور مختصر ومفید عرض می کنم راز پیشرفت سمنان برخورداری از مدیران راست مغز و راز عدم پیشرفت شاهرود برخورداری از مدیران چپ مغز می باشد لهذا می طلبد برنامه ریزان راهبردی بویژه استاندار محترم به منظور اثر بخشی لازم با شناخت کامل مولفه های اثر گذار راست مغزی ، نسبت به تقویت مولفه ها در مدیران گامی موثر بر داشته و حداقل در سطوح عالی از نیروهایی استفاده نمایند که برخوردار از تفکر راست مغزی و تحلیل استراتژیک و مدیریتی باشند. 
طبقه بندی: عدم توسعه یافتگی شهرستان و چالش ها، 
[ دوشنبه 16 بهمن 1396 ] [ 06:30 ب.ظ ] [ عباسعلی غلامی ]

درباره وبلاگ

بسم الله الرحمن الرحیم

ما گرفتار هوا و هوسیم *** همه خو کرده به دام و قفسیم

گر رخ دوست همان قبله بُوَد *** ما به دنبالِ وصال چه کسیم؟

این همه بند، که بر پا زده ایم *** ره نپوییم و به جایى نرسیم

وقتی که تصمیم به راه اندازی وبلاگ گرفتم، احساسم این بود که حرف هایی برای گفتن است. از تجربیات،فعالیت هایم، تفکراتم و دغدغه هایی که همیشه با من هستند، از وضع نابسامان شهرستانم (شاهرود)، از کم توجهی، عدم توسعه یافتگی، نابسامانی های موجود و بازی نگرفتن موثرین، دلسوزان، جوانان و شایسته سالاران خواهم نوشت.
اگر فرصتی شد و عمری باقی بود در خصوص علل و عوامل نابسامانی ها و چگونگی رفع آن سخن خواهم گفت.

امیدوارم دلسوزان جامعه ام، در راستا با اندیشیدن تدبیر درست مرا یاری کنند.
t
آمار سایت
 بازدیدهای امروز : نفر
  بازدیدهای دیروز : 227 نفر
  كل بازدیدها : نفر
  بازدید این ماه : نفر
  بازدید ماه قبل : نفر
  تعداد نویسندگان : عدد
  كل مطالب : عدد
  آخرین بروز رسانی :
http://adlafarin.com/oics/logo.gif


قالب بلاگفا

قالب وبلاگ

قالب وبلاگ

اخلاق اسلامی

قالب بلاگ اسکای

قالب پرشین بلاگ

download

وب نوشت های عباسعلی غلامی - چنبره چپ مغزها برمدیریت های شهرستان - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta http-equiv= وب نوشت های عباسعلی غلامی - چنبره چپ مغزها برمدیریت های شهرستان - - وب نوشت های عباسعلی غلامیmeta name=a href=
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو